Nem hallatlanok a Windowsokat abszolút váratlanul padlóra küldeni képes parancsok, most egy biztonsági kutató jóvoltából újabbra derült fény. A tavaly augusztusban felfedezett, de csak most nyilvánosságra hozott bug a Windows 10 April 2018 Update óta van jelen, a kihasználásával egyetlen a parancssorban kiadott utasítással tönkretehető a számítógép háttértárának NTFS fájlrendszere. Ráadásul ehhez emelt felhasználói jogosultság sem szükséges.
A jelenség okát rejtély övezi: a parancs kiadása után a Windows 10 a számítógép újraindítására kéri a felhasználót, ennek megtörténte után pedig két körben is futtatja a lemezjavító segédprogramját, mire végre talpra áll az operációs rendszer. A második menet sokáig tarthat, a merevlemezes PC-ket akár egy órára is ki lehet vonni a forgalomból a trükkel.
A problémát súlyosbítja, hogy többféle módon is automatizálható lehet a támadás, például a másokkal való kibabrálást jó mókának tartók készíthetnek egy olyan parancsikonfájlt, amelynek puszta letöltésével automatikusan lefut az áldozat számítógépen a támadó kód.
Hírünk írásáig a Microsoft annyit közölt, hogy vizsgálja a hibajelentést, a későbbiekben tájékoztatást nyújt a témában. Az ügy kipattanása után kiderült, hogy az elmúlt években több efféle hibát is találtak a biztonsági kutatók, de valamiért a Microsoft eddig nem volt hajlandó foglalkozni a megoldásukkal.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!