Július elején az Európai Parlament megszavazta a digitális piacokról szóló jogszabályt, ennek keretében többek közt próbál leszámolni a nagy techcégek versenyellenes és piactorzító magatartásaival is. A Digital Markets Act (DMA) várhatóan 2023 tavaszán léphet majd hatályba.
A fejleményre reagálva a Google most bejelentette, hogy hamarosan lehetővé fogja tenni az Európai Gazdasági Térségbe tartozó országokban a nem mobiljáték típusú mobilappok fejlesztői számára a szabadon választott fizetési rendszer használatát a Play Áruházban.
Ez elsőre jól hangzik, de valójában egyáltalán nem jelenti azt, hogy a fejlesztőknek egy fityinget sem kell majd fizetniük a Google számára, sőt: vélhetően a többségük számára
anyagi okból nem lesz értelme alternatív rendszerre átállnia.
Jelen pillanatban a Play Áruház saját fizetési rendszerében évi 1 millió dollár bevételig 15% jutalékot von a Google, felette pedig 30 százalékot, míg a jövőben alternatív fizetési rendszert választó fejlesztőknek önbevallásos alapon az első 1 millió dollárig 3%, míg felette 27% jutalékot kell majd utalniuk a Google számára.
A sarcot a Play Áruház által jelentett hozzáadott értékkel indokolja a cég: azon az alapon kéri el, hogy az Androiddal és a Play Áruházzal kapcsolatos munkája teszi egyáltalán lehetővé a pénzkeresést a fejlesztők számára, gyakorlatilag szolgáltatási díjtételnek tekinti.
Természetesen az alternatív fizetési rendszerek használata sincs ingyen, ráadásul ha papíron még tudnának is egy picit spórolni a fejlesztők, akkor is figyelembe kell venniük, hogy a fizetés jóval körülményesebb végrehajtása miatt ügyfeleket veszíthetnek az alternatív rendszer használatával.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!