Csúcskamerát is kapott végre a hajtogatható csúcstelefon

Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon
Kinyitva olyan, mint egy tablet.
Vágólapra másolva!
A Samsung, mint az okostelefonos szektor egyik legerősebb, legbefolyásosabb versenyzője mindent megtesz, hogy nehezen megszerzett pozícióit megtartsa. A cég irgalmatlan pénzt költ kutatás-fejlesztésre, annak érdekében, hogy megpróbáljon a riválisok előtt járni, és ennek kézzel fogható eredményei is vannak. A vállalat jelenleg a hajlítható telefonok első számú gyártójának számít, és kis túlzással azt is állíthatjuk, hogy amit ők csinálnak e téren, azt másolják a többiek.
Vágólapra másolva!

A konszern 2022 augusztusában lépett színre új hajtogatható modelljeivel, amelyek között a csúcsot a Galaxy Z Fold4 fantázianevű termék, a Fold család legújabb tagja képviseli. A termék hazánkba is hamar megérkezett, ami nem csoda, hiszen a holding fontos piacként tekint Magyarországra.

A készülék meglehetősen nagy, hiszen csukott állapotában is 6,2 hüvelykes kijelzővel bír, azonban a készülék rejt egy 7,6 hüvelykes képernyőt, amely nyitott állapotban válik láthatóvá. Tehát a Fold4 tulajdonképpen egy okostelefon és egy tablet egyben.

Ez pedig már önmagában hozzáadott értéket jelent, hiszen lényegesen sokoldalúbban használható ennek köszönhetően, mint hagyományos rokonai.

Samsung Galaxy Z Fold4 Forrás: Origo

Kihajtogatva sokkal jobb rajta filmezni vagy sok esetben játszani, mint egy tradicionális kialakítású mobilon. De ez nem minden, hiszen a készülék az erős hardvere révén egyszerre több alkalmazás egyidejű futtatására képes. Amíg az egyik sarokban a térkép látszik, egy másikban nyitva lehet a zenelejátszó vagy a YouTube, velük szemben pedig mondjuk egy weboldal, esetleg egy levelező- vagy chatkliens. Tehát gyakorlatilag az eszköz úgy is funkcionálhat, mint egy mini számítógép, és így minden mai okostelefonnál jobban alkalmas például munkavégzésre.

Kinyitva olyan, mint egy tablet. Forrás: Origo

Viszont az is tény, hogy a nagy méretnek, és a két kijelzőnek vannak hátrányai, hiszen a modell kinyitva 15,5 centi hosszú, 13 centi széles és 0,63 centi vastag. Összecsukva a szélesség 6,7 centire csökken viszont cserébe a vastagsága 1,4 centire nő.

Emiatt aztán kényelmetlenebbül vágható zsebre, mint a hagyományos rokonai. Hogy arról ne is beszéljünk, hogy a súlya 263 gramm, amivel jelenleg egyike a legnehezebb okostelefonoknak.

A termék a kialakításánál fogva figyelemfelkeltő, de a kis részleteken is érződik, hogy ez egy prémium szintű, drága modell. A kávák igen vékonyak, a készülékház fémből készült, a fogása kényelmes, az összeszerelés minősége pedig kifogástalan, de ez azért már egy ilyen kaliberű telefon esetén alapelvárás.

Képminőség és teljesítmény

Mindkét kijelzője természetesen OLED technológiára épül, és ebből fakadóan a kontraszt végtelen, a színek gyönyörűek, ragyogóak és természetesek. A nagy felbontásnak (1812 x 2176, illetve 904 x 23a16 pixel) köszönhetően a képi világ kellően éles, a kontúrok erősek, a vonalak tükörsimák. A mozgásmegjelenítés hibátlan, anomáliákba nem futottunk bele, a 120 Hz-es képfrissítési rátának köszönhetően dupla annyi képkocka megjelenítését teszi lehetővé másodpercenként, mint az átlagos modellek, ami lapozásnál vagy bizonyos játékoknál óriási segítséget jelenthet. Az 1200 nites maximális fényerőnek köszönhetően a nagy dinamikatartományú, úgynevezett HDR tartalmak visszaadása igen látványos. Egy szóval a képminőség egyszerűen remek.

A kép minősége fantasztikus. Forrás: Origo

A várakozásoknak megfelelően a teljesítményre sem lehet panasz, hiszen csúcshardvert kapott a berendezés. A jelenlegi legjobb elérhető processzor, a Snapdragon 8+ Gen 1 a 12 GB RAM-mal és az Adreno 670 integrált grafikus chippel megtámogatva gyakorlatilag egy hordozható erőművé teszi ezt a berendezést. De erre szükség is van a már említett multitasking hibátlan működéséhez, és a legmodernebb, legjobb, 3D-s grafikájú játékok, valamint videószerkesztők problémamentes futtatásához. A tapasztalataink szerint ha nagyon dolgozik a vas, akkor érezhetően átmelegszik, de a határon megáll, és annyira nem lesz forró, hogy kényelmetlenné válna a kézben fogása. A nálunk járt verzió 256 GB-nyi adattárolásra szolgáló memóriával bír, ami ma már a minimum, de jó, hogy van 512 GB, illetve 1 TB-os változata is.

Kényelmesen kézbe fogható. Forrás: Origo

A nagy méret lehetővé tenné elméletileg a kiemelkedő kapacitású akkumulátor beépítését, de a hajtogatható kialakítás értelemszerűen jelentősen csökkentette a felhasználható hely méretét. Abban biztosak vagyunk, hogy a mérnökök megtettek mindent, de így is csak egy 4400 mAh-s telepet tudtak a készülékbe szuszakolni. Ez egy átlagos okostelefonnál se lenne ma már kiemelkedő, de egy ilyen modellnél pláne kevésnek számít. Ebből fakadóan az üzemidő az elvártnál kicsit alacsonyabb, hiszen be kell érni 5-9 órával használattól függően. A beépített hangrendszer sem valami nagy szám sajnos, ugyanis a termék meglehetősen jellegtelenül szól. A basszusokkal szűkmarkúan bánik, a végeredmény természetellenes, élettelen sajnos, de hát ez túlságosan nem lepett meg, ugyanis minden mai mobil küzd ezzel a problémával.

Képalkotás

A korábbi Fold telefonok képalkotási képességeik terén elmaradtak a legjobb modellektől, de a gyártó azt ígérte, hogy 2022-re ezt a problémát orvosolják.

Megkapta az S22-es kamerarendszerét. Forrás: Origo

Ennek érdekében ellátták egy 50 megapixeles főkamerával, amellyel akár kevés fény mellett is remek képek lőhetőek. Nem hiányzik belőle a cég védjegyének számító ultraszéles látószögű egység (12 MP), és a 3x optikai zoomot kínáló telefotó kamera (10 MP) sem.

Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon
Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon
Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon
Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon
Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon
Samsung, Galaxy, Z Fold4, teszt, hajtogatható, okostelefon

A videós képességek is rendben vannak, hiszen a 4K felbontású mozgóképfelvétel is megoldott. Mindent összevetve a kamerás képességei rendben vannak, mint ahogy az a mi fotóinkon is látszik.

Összegzés

A Samsung Galaxy Z Fold4 készülékkel a véleményünk szerint a dél-koreai konszern bebizonyította, hogy van létjogosultsága a hajtogatható modelleknek. Egy előremutató terméket tettek le az asztalra, de még mindig úgy érezzük, hogy lenne hova fejlődni például az energiaellátás vagy hangminőség terén. Ezek viszont marginálisabb területek, hiszen a teljesítmény kiváló, a képminőség remek, és a használhatóságra sem lehet panasz. Mindennek viszont ára van, hiszen még a legolcsóbb verziója is 780 000 forintba kerül, tehát egyike a legdrágább mai mobiloknak.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!