Elsőre óriási sikerűnek tűnő kutatást publikált a Stanford Egyetem egyik csapata, az okostelefonokon futtatható hangelemző szoftverükkel 98% hatékonysággal meg tudták állapítani, hogy alkoholos befolyásoltság alatt állnak-e tesztalanyaik. A technológiájuk az ittasság miatti balesetek elkerülésében lehetne hasznos, például az autók megtagadhatnák az indulást, amennyiben a tulajdonosuk mobilja azt jelzi a fedélzeti számítógépüknek, hogy nem kellően józan a sofőr.
A projektet vezetett Brian Suffoletto professzor szerint az ötlet nem újdonság, sokan kísérleteztek már a beszédhang karakterisztikáiban beálló változások elemzésével az alkoholos befolyásoltság detektálására. A szenzációt a kutatócsoport által fejlesztett elemzőalgoritmus látszólag rendkívüli hatékonysága jelenti, a gépi tanulástól az akusztikai elemzésig mindent bevet a siker érdekében.
A technológia sikere a leírás alapján annyira azért nem tűnik meglepőnek, hiszen abszolút személyre szabottan működő rendszert dolgoztak ki a kutatók. A tesztelésén 18-21 év közötti fiatalok vettek részt, akiknek a testsúlyuk alapján kimért alkoholadagot kellett elfogyasztaniuk egy órán belül, majd utána hét órán keresztül óránként nyelvtörőket kellett felolvasniuk a rendszer betanítása érdekében.
Ebből felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire hatékony a rendszer, amennyiben nem állnak rendelkezésre a figyelt személyről ittas állapotú hangreferenciák, ez óriási mértékben befolyásolhatja a technológia életszagú körülmények közti hatékonyságát.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!