Potenciálisan történelmi jelentőségű bírósági ítélet születhetett az Egyesült Államok kontra Google perben. A felperes Igazságügyi Minisztérium azzal vádolta meg a keresőcéget, hogy illegális monopóliumot hozott létre az internetes keresőmotorok piacán, a bíró pedig a bizonyítékok alapján most jogosnak ítélte a Google ellen felhozott vádat.
A bíró döntését leginkább az alapértelmezett keresőmotoros üzletek terelték a vád jogosnak ítélése felé. Ezek keretében az alperes milliárd dollárokat fizet az Apple-höz vagy a Mozillához hasonló feleknek, hogy a Google legyen a gyárilag beállított keresőmotor a termékeikben.
A Google csak 2021-ben 26,3 milliárd dollárt szánt arra, hogy biztosan elhappolja a pole pozíciót a rivális keresőmotorok elől, segítve a 90% körüli piaci részesedésének megtartását.
Az alperes számára kedvezőtlen döntés ellenére a bíró elismerte, hogy a Google adja a legjobb internetes keresési találatokat. Ebből feltételezhető, hogy ha nem lennének a versenyellenesnek tűnő üzletek, az internetezők java akkor is a Google-t használná. Nem tisztázott, hogy az aggályos üzleti praktikák ténylegesen mennyit számítottak a messze piacvezető pozíció elérésében, illetve számítanak jelenleg annak a megtartásában.
A Google fellebbezni fog az elsőfokú ítélet ellen, természetesen tagadja, hogy versenyellenes praktikákkal jutott volna fel a keresőmotoros tápláléklánc csúcsára.
Feltételezhető, hogy a mostani és az esetleges jövőbeli fellebbezések miatt csak egy-két év múlva kerülhet pont az ügy végére, akkorra születhet jogerős döntés a perben, hacsak a felek meg nem egyeznek addig a tárgyalótermen kívül. A mostani ítéletben a bíró csupán azt mondta ki, hogy a Google monopóliumot hozott létre a keresőmotorok piacán, büntető intézkedésről még nem esett szó, az egy következő eljárás tárgya, már ha lesz ilyen.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!