A szintetikusan generált emberi beszéd a közelmúltig könnyen felismerhető volt, azonban a generatív mesterséges intelligencia rövid idő alatt áttörést hozott a hangmanipuláció ezen válfajában. A legújabb technológiával nem csak meglehetősen természetesen hangzó fiktív beszélők hozhatóak létre, de létező emberek hangjai is klónozhatóak vele.
Ebből azonnal baj lett, a fiktív emberrablások kivitelezői mellett egyéb trükközők és bűnözők azonnal megkezdték az ikonikus orgánumok lemásolását, hogy felhatalmazás nélkül és visszaélésszerűen a saját céljaikra használják azokat.
A borítékolhatónak megfelelően a világ egyik legismertebb természettudósa és dokumentumfilmese sem kerülte el a hangjának klónozását. A munkásságáért 1985-ben lovaggá ütött Sir David Attenborough 98 évesen megélte, hogy ismeretlenek eltulajdonították a generációk számára ikonikus hangját és beszédstílusát, ő pedig látszólag nem tud fellépni a tolvajlás ellen.
Egy emberöltőnyi időt szenteltem arra, hogy azt mondjam, amit igaznak vélek. Mélységesen felzaklatott a felismerés, hogy manapság mások ellopják a személyazonosságomat, és rendkívüli mértékben ellenzem, hogy azt mondatnak vele, amit kívánnak
– kommentálta a BBC számára a hamis hangfelvételeket.
A beszédhang generatív mesterséges intelligenciával való ellopása és klónozása elsősorban a közszereplőket veszélyezteti, azonban a velük való visszaélés ténylegesen a publikum számára okozhatja a legsúlyosabb kárt.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!