Másképp látják az Adolf Hitler életútját bemutató CBS-es tévésorozatot az egyik legismertebb zsidó jogvédő szervezet, az Anti-Defamation League (ADL) vezetői, mint az egy éve folyó vita kezdetén. Az ADL elnöke, Abraham Foxman azután nyilatkozott újra, hogy végignézte a premier előtt álló két részes tévéalkotást. Az összesen négy órás műről, amelynek címszereplője Robert Carlyle brit színész, az ADL dicséretekkel teli közleményt jelentett meg.
Az ajánlás szerint a Hitler: The Rise of Evil (Hitler: a sátán felemelkedése) című tévésorozat rendkívül hatásos történelmi lecke, különösen a fiatalok számára. "Nem csupán Robert Carlyle alakítása briliáns, amely kitűnően ábrázolja, milyen szörnyeteg volt Hitler; hanem a film egyéb részei is; ezek azt is bemutatják, hány kihasználatlan alkalom volt a náci vezér megállítására. Ez megérteti velünk, milyen törékeny a demokrácia, és hogy milyen erős az ördög" - tartalmazza a közlemény.
A holokausztot túlélő Abraham Foxman a CBS-es tévéfilm munkálatai alatt, 2002-ben azt nyilatkozta "aggasztó, hogy van, aki a tehetségét, az idejét és a pénzét arra áldozza, hogy egy ilyen személyt ember közeli képet mutató filmen ábrázolja". A politikai szélsőségek és az antiszemitizmus ellen harcoló ADL elnöke korábban azt mondta, attól tart, hogy az alkotásban Hitler rokonszenves alakként jelenik meg.
Az idén május 18-ára, illetve május 20-ára tett tévésorozat a náci vezér fiatalkorától kezdve mutatja be, milyen gazdasági és társadalmi környezetben tudott Adolf Hitler az I. világháború utáni, válságokkal küzdő Németországban politikai karriert befutni, és miként vált antiszemitizmusa ideológiájának kulcselemévé.
"Azt hittem, ismerem, de kiderült, hogy mégsem. Szerencsére hatalmas anyag van róla, ami segített a munkában" - mondta a náci vezért alakító Carlyle, akinek egyik korábbi ismert szerepe a Trainspotting című film Begby nevű figurája volt. Az új sorozatot a Neruda postása című film direktora, Michael Radford rendezte, a címszereplő Robert Carlyle mellett pedig a moziban feltűnik Peter O'Toole is - a brit színész az egykori német államfőt, Paul von Hindenburgot alakítja.
A premier küszöbén álló tévéfilm előéletét a zsidó vezető nyilatkozata mellett a gyártó cég vezető producerének véleménye is nehezítette. Ed Gernon áprilisban távozott posztjáról, azután, hogy sokan bírálták - köztük vállalata, az Alliance Atlantis is - a tavaszi iraki hadjárat idején adott interjúja miatt. A producer azt mondta, a németek félelmeik miatt fogadták el Hitlert, és az amerikaiakra is hatással vannak félelmeik. Gernon szerint a háborúpártiak azért támogatták a iraki akciót, mert tartottak tőle, mi lesz, ha ezt nem teszik.