Az [origo] más forrásból is úgy értesült, hogy komoly konfliktus van Friderikusz és az MTV vezetése között, és kétséges további együttműködésük. A műsorvezető sajtóreferense, Máthé Dorottya azonban azt nyilatkozta, Friderikusz Sándor a vita lezárultáig nem kíván bővebben nyilatkozni az ügyről, mert félő, hogy a sajtóhírekből fakadó esetleges félreértések további ellentéteket okoznak a tévés és a közszolgálati csatorna vezetése között.
A Népszabadság értesülése szerint Friderikusz azért akar távozni az adótól, mert úgy érezte, Rudi Zoltán MTV-elnöknek megrendült benne a bizalma. Ez már A szólás szabadsága utolsó adásainál is érezhető volt, illetve Rudi nem váltotta be többszöri ígéretét, hogy a késő esti sávban beindul egy új Friderikusz-műsor, amely a világ számos vezető politikusát, közéleti szereplőjét vonultatta volna fel.
A tévéelnök, aki a múlt héten még támogatta a sorozat elindítását, ezen a héten végül pénzhiányra hivatkozva lemondta a produkciót. Friderikusz azt nehezményezi, hogy csak az ő műsora hiányzik majd a palettáról, közben valamennyi más tervezett műsor - amelynek kitalálásában és kidolgozásában neki is jelentős szerepe volt - októbertől megjelenik a képernyőn. Rudi Zoltán egyelőre nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
A szólás szabadsága 2003 április közepén indult az MTV-n, Krecz Tibor producer akkori közlése szerint "a társadalompolitikai tematikát a hagyományosnál szélesebben értelmező, másfél órás közéleti" magazinként, akkor négy hónapra szóló szerződéssel.
Az első adás után néhány nappal távozott pozíciójából a produkció felelős szerkesztője, Pálinkás Szűts Róbert, a műsor pedig két hónappal később már este hét óra helyett fél tízkor kezdődött, s másfél órásról 55 percesre rövidült.