Tavaly, az Egyesült Államokban 17 837 alkalommal tettek feljelentést, vagy panaszt életkorral összefüggő diszkriminációra hivatkozva. Az összes esetből, 2004-ben mindössze 80 olyan akadt, amelynek köze volt rádiós vagy tévés műsorvezetőhöz, azaz a számok azt mutatják, hogy a kor miatti diszkriminációt tagadó vezetőknek van igazuk, és nem annyira komoly ez a probléma, mint egy-két elbocsátott képernyős véli. Tavalyelőtt több mint 19 ezer esetben tett panaszt amerikai állampolgár, mert úgy vélte, hogy idősebb kora miatt nem kap meg egy munkát (vagy épp kora miatt rúgják ki állásából), akkor 85 eset kötődött valamilyen tévés vagy rádiós munkához.
Idén, októberig 39 alkalommal emeltek panaszt olyan amerikai tévések, akik úgy vélik, hogy koruk miatt korlátozottak a lehetőségeik a televíziós csatornáknál. Sokan úgy vélik, hogy - noha a riporterek, helyszíni tudósításokkal jelentkező kollégák közt egyre több a nő - negyven felett már egyre kevesebb lehetőségük van, más területen kell elhelyezkedniük. Amennyiben a tévécsatorna ajánl nekik más (például főszerkesztői) állást, és a munkavállaló hajlandó elfogadni, hogy eltűnik a képernyőről, sok esetben elmarad a morgás, és nem fordul ügyvédhez az eltávolított személy. Beletörődik sorsába, rábólint egy másik pozícióra, elfogadja a pénzt, így a statisztikában sem jelenik meg.
A magyar kereskedelmi csatornáknál nehéz lenne ilyen esetet találni, hiszen 1997-ben indultak, eleve fiatal, fiatalos arcokkal, képernyősökkel, ugyanis a becélzott csoport a 18 és 49 éves kor közti nézősereg volt. Nyolc év alatt a képernyős hírolvasók, riporterek, műsorvezetők nem öregedhettek ki, így az RTL Klubnál és a TV2-nél nemigen fordult elő olyan eset, hogy kora miatt vettek volna le valakit a képernyőről. Számos műsor bukott már, olyan is akadt, hogy valaki nem vált be, de nem a kor számított.
Az RTL Klub legsikeresebb arcai közt van Fábry Sándor és Vágó István, ők pedig már nem fiatalok. A fiatal arcokkal a fiatal nézőkre fókuszáló csatorna sajtófőnöke, Fazekas László nem emlékszik olyan esetre, hogy bárkit diszkrimináltak volna kora miatt. A Heti hetes-ben is megfordulnak idősebb színészek, médiaszemélyiségek, politológusok, úgyhogy az RTL Klub nem csak a fiatalokhoz szól, és nem csak fiatalokkal. Noha az ország fele rosszul van az egyoldalú politikai viccelődéstől, a még Árpa Attila által indított Heti hetes mégis kiváló nézettséget hoz, így jó példa arra, hogy negyvenes-ötvenes, sőt idősebb sztárokkal is lehet olyan szórakoztató műsorokat készíteni, melyek sikeresek a 18-49-es korcsoportban is.
A TV2 szóvivője, Lóránt Gergely nem akart neveket mondani, hogy ne sértsen meg olyanokat, akik fiatalosak, noha már nem tinédzserek. "Nálunk vannak képernyőn középkorúak. Az átlagéletkor valahol 30 és 45 év közt lehet. A TV2-nél nem volt olyan, hogy valakit kora miatt vettek volna le a képernyőről, de nem is nagyon lehetett, hiszen viszonylag fiatal a csatorna, így ki sem öregedtek a műsorvezetők, riporterek" - válaszolta kérdésünkre.
A Magyar Televízió első adása 1957. május 1-jén volt. Ebben az időben még heti egy adásnap és igen kevés műsoridő volt, ebben híradók, sportesemények, színházi előadások élő közvetítése és filmek szerepeltek. A Híradó 1957. július 2-án jelentkezett először. A Híradó szerkesztősége az első adásnaptól minden riportot archivált, ezeket mai napig őrzik. Nyilvánvaló, hogy ha valahol, akkor az MTV-nél találni olyanokat, akik koruk miatt intettek búcsút a pályának, vagy koruk miatt tanácsolták el őket.
Érdeklődésünkre az MTV-nél közölték, hogy 40 év felett tizenhárom állandó képernyősük van, közülük hét férfi. A Híradónál ketten dolgoznak, a külpolitikai osztályon csak egy negyven feletti munkatársuk van, a Sport Főszerkesztőségen szintén egy, a többiek a Közéleti és a Regionális Főszerkesztőségen dolgoznak. "Egyebekben nem tudunk olyanról, hogy nálunk a kora miatt valakit is ért volna hátrányos megkülönböztetés, vagy a kora miatt került volna sor felmondásra. Az MTV Rt. nem tanúsít diszkriminatív magatartást" - tették hozzá.