Ablak nyílt egy eldugott Magyarországra

Fölszállott a páva
Vágólapra másolva!
Ezekben a hetekben fedezhetünk fel egy fiatal és szép Magyarországot, amelyről a legtöbben még semmit nem tudnak. Négy videó és néhány gondolat kedvcsinálónak azoknak, akik még nem néztek bele a Fölszállott a páva című népzenei és néptáncvetélkedőbe.
Vágólapra másolva!

Kezdjük egy nagyon közvetlen pillanattal, amikor a zsűri egyik tagja szokatlan, valószínűleg a Duna TV stábját is meglepő dolgot művelt a színpadon:

Zsuráfszky Zoltán táncművész, koreográfus, a döntő zsűrijének egyik tagja volt az, aki "nem bírt magával". A felvételen egyébként egy román fiúval táncol - a magyar néptáncvetélkedőben -, hiszen ahogyan Sebő Ferenc mondja a végén: ezekben a körökben, vagyis a táncházmozgalomban soha nem voltak nemzetiségi problémák. Sebő Ferenc az egyik alapítója az UNESCO által is elismert negyvenéves táncházmozgalomnak, amely annak idején a széki táncok mellett a színtiszta román, de magyarországi méhkeréki táncokkal kezdődött. Annak érzékeltetésére, hogy hová fejlődött ez a mozgalom, íme egy aktuális hirdetés a Táncház.hu oldalain: kalotaszegi és vajdaszentiványi táncokat tanít minden hétfőn Szabó Szilvia és Szabó Gellért, este 7 órától. A helyszín pedig: London, 214 High Street, az Acton King's Head pub emeleti különterme.

Jé, ez nem is ciki?

Magyarországon becslések szerint több százezren járnak táncházba. Bár ez óriási szám, a lakosság nagyobb része még mindig nem tud róla, és a népzenét, néptáncot elavult, öregeknek való dolognak tartja. Pedig főleg a fiatalok táncolnak. Ahogyan a döntőkben zsűriző Agócs Gergely mondta korábban: "Mintha azok a töpörödött kicsi öregasszonyok, akik nekünk a gyűjtéseink közben énekelnek, és akiknek csodáljuk az énekét, mintha ők léptek volna ki megfiatalodva a színpadra." A verseny legfiatalabb, 16 éves fellépője kalotaszegi népdalokat énekelt:

"Ezt a mérhetetlen lelkesedést és ezt a szeretetet érdemes megnézni. Ezt a rengeteg fiatal, tacskó kölyköt, aki ráteszi az életét erre" - mondta Salamon Beáta népi hegedűművész, zsűritag még a selejtezők során a Duna TV-nek. "Azért örülök a műsornak - pedig a versenyt általában nem szeretem -, mert ez nagy lehetőség a fiataloknak, hogy megmutassák magukat. Több százezer fiatal vesz részt a táncházmozgalomban, a népi kultúra ápolásában, de ez az egész el van dugva, mert ami nincs a tévében Magyarországon, az nem is létezik" - mondta Sebő Ferenc az [origo]-nak.

A Duna Televízió, az MTVA és a Hagyományok Háza összefogásával, Fölszállott a páva címmel indított népzenei és néptáncvetélkedő most a reméltnél is szélesebb ablakot nyitott erre a másik Magyarországra. Eddig a lakosság negyede nézett bele hosszabb-rövidebb időre a műsorba. "Az egész táncházmozgalomban az a biztató, hogy önkéntes, nem kötelező. Ilyen tömegeket semmilyen más mozgalommal nem sikerült elérni. A versenyben szereplők korosztálya is nézi a műsort, és rácsodálkozik, hogy jé, ez nem is ciki?" - mondja Sebő.

Nem emberevés

"Olyan értékes hagyomány ez, amilyen nincs minden nemzetnek. Ráadásul használható is, nem olyan, mint például az emberevés. Kár lett volna, ha eltűnik" - mondja Sebő. A magyar népdalok becsült száma 300 ezer körül van, és szinte ahány falu, annyiféle tánc maradt fenn. Ilyen például egy igen látványos férfitánc, amely után Zsuráfszky Zoltán így kezdte az értékelést: "Ébredj, Magyarország, itt vagyunk!"

El kell menni egy táncházba

Mindezeket azért mertem leírni, mert három éve lerángatott a feleségem a falubeli néptáncsoportba. Hiába tiltakoztam - ez nem az én világom, most hagytam abba a focit a térdem miatt stb. -, ragaszkodott ahhoz, hogy megnézzük. Nem is értem pontosan, hogy azóta mi történik velem, miért van már csizmám és kalapom. A táncházban semmi sem ciki: amikor a legutóbb már ki mertem állni egy lapádi szegényessel a zenekar elé, megtapsoltak a már régóta és fantasztikusan táncoló huszonévesek (rég voltam ilyen büszke valamilyen teljesítményemre). Nem hiszem, hogy van ehhez fogható szórakozási forma vagy műfaj. Egy kis ízelítő a zenekari hangulatból:

Összegezve: el kell felejteni a csárdásos-nótázós sztereotípiákat, és el kell menni egy táncházba. És még azzal sem kell foglalkozni, ha ezt valaki "magyarkodásnak" tartja.

* * *

Ajánlat: a műsor hivatalos honlapja (további sok videóval) és Facebook-oldala. A vetélkedő következő eseménye a második középdöntő lesz, amely szombaton (december 8-án) 18.35-kor lesz látható a Duna Televízióban (ismétlés vasárnap 16.30-kor a Duna World-ön).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!