A geekek legnagyobb ünnepén, a képregényszerzők, tévések és filmesek sokaságát felsorakoztató rajongói találkozón már tavaly is itt voltam, de nem csak emiatt nem kell megkérdeznem senkit, hogy hol tartják a New York Comic Cont – a fél város oda igyekszik, noha reggel fél tíz is alig múlt. Ráadásul szombat van, aludhatnának is, gondolom magamból kiindulva, hisz a rendezvény úgyis eltart még estig.
Persze, aki nem rajongó típus, nem nagyon fogja megérteni, hogy miért áll hosszú sor a tíz órai nyitásra várva a Javits Center előtt – mint ahogy valószínűleg azt sem, hogy felnőtt emberek miért járkálnak egész nap furábbnál furább jelmezekben. Pedig a Comic Con pont erről szól: nem a sztárvendégekről, nem az alkotókról, nem a produkciókról, hanem a rajongókról.
Igaz, hogy a rajongók a sztárvendégek, az alkotók, a produkciók miatt is jönnek, jó részük azonban mintha csak azért lenne itt, hogy megmutathassa magát, általában saját készítésű jelmezét. A résztvevők nagy része ugyanis beöltözik valaminek, alapesetben kedvenc képregény-, film- vagy sorozatszereplőjének, a helyzet azonban nem ilyen egyszerű, hiszen
itt bárkiből bármi lehet,
női Negan, férfi Leia hercegnő vagy muszlim Amerika kapitány is megjelenhet a tömegben.
Néhányan páváskodva vonulnak körbe az előtérben, és szinte megsértődnek az emberre, ha látják, hogy fényképezőgép van nála, mégsem akarja lefotózni őket; mások szerényebben közlekednek, de azonnal pózba vágják magukat, ha az ember megállítja őket egy fényképre.
A Comic Conon a világ legtermészetesebb dolga, hogy az ember vadidegeneket szólít le egy fotóra,
az azonban a találkozó alapszabálya, hogy a beöltözés, a cosplay „nem minősül ajánlattételnek”. Nem tudom, hány pár jöhetett itt össze mégis, olyat azonban tényleg nem nagyon látok, hogy valaki direkt a látványos dekoltázzsal rendelkező csajokkal akarna fotózkodni – ezzel végül én sem próbálkozom, bármennyire is jól mutatna a cikkben.
A haverkodás viszont nekem is megy, még ha fekete nadrágban és szürke ingben eléggé ki is rívok a tömegből. Jó pár képet készítek a számomra szimpatikus résztvevőkről, de ne várjanak profi fotókat – ahogy az eddigiek sem voltak azok –, csupán a rendezvény hangulatát próbálom visszaadni ezekkel a képekkel:
Hogy a Comic Con mennyire a rajongókról szól, azt mutatja az is, hogy a sajtónak sem adnak elsőbbséget a vetítéseken vagy a panelbeszélgetéseken, pedig nyilván minden terméknek vagy produkciónak jól jönne, ha írnának róla. Hiába vesznek hát részt a rendezvényen olyan világsztárok, mint Carrie Fisher, Evangeline Lilly, Lucy Liu vagy Robert Kirkman, esélyem sincs találkozni velük, ha nem állok – vagy ülök – be egy hosszú sorba a rajongókkal együtt, olykor órákkal az esemény kezdete előtt.
Szerencsére más helyszínen kapok lehetőséget pár interjúra is, ahová már rohannom is kell, miután a Comic Conon elhaverkodtam az időt – azt azonban még megmutatom egy képen és egy videón, hogyan jönnek szembe a rajongók a zebrán, ehhez már tényleg rendőri és szervezői irányítás kell:
A Comic Conra a Fox jóvoltából jutottam ki, köszönet érte! A The Walking Dead szereplőivel rohantam interjúzni, október 24-én Magyarországra is megérkezik a hetedik évad – az ezzel kapcsolatos anyagokat a premier környékén olvashatja az Origón.