Berki Krisztián felesége, Mazsi élete legnehezebb időszakán megy keresztül. Bár mindig is vékony volt, úgy tudni, hogy
a tragédia óta két ruhaméretet fogyott, elzárkózik a külvilágtól, teljesen magába fordult,
ami persze érthető is, hiszen épp Berki halálának estéjén ültek volna le kettesben, hogy átbeszéljék a házasságukat. A fiatal özvegynek talán csak azok a percek nyújtottak némi vigaszt, amikor felkeresett egy halottlátót, akinek Krisztián üzent.
A Ripost megkérdezte dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológust arról, hogy vajon a temetés enyhíthet-e Mazsi feldolgozhatatlannak tűnő gyászán, valamint, hogy milyen lelki folyamatok játszódhatnak majd le benne, miután egy szertartás keretén belül örökre elbúcsúzik a szerelmétől, egyben kislánya, Emma Katerina édesapjától.
„Alapvetően minden ember másképpen gyászol, az viszont tény, hogy magának a temetésnek szimbolikus ereje van, hiszen az egy rituális elbúcsúzás, ami a gyászfeldolgozási folyamat fontos része. Az esetek többségében a lezárást, az elengedést ez a rituálé elősegíti" - monda a szakpszichológus.
Mint fogalmazott, maga a ceremónia abban nyújt mankót, hogy megpróbáljuk lezárni a történteket és elengedni a meghalt szerettünket.
„Az emberek többsége ilyenkor megkönnyebbül, hiszen nagyon gyakran a temetésig egy intenzív érzelmi zűrzavarban él. Felszívja magát, és utolsó erejével is helyt áll és intézkedik, hiszen azt a temetést meg kell szervezni. A temetés után az is gyakori, hogy az ember jobban elkezd foglalkozni a belső érzéseivel, gondolataival, rájuk kerül a fókusz. Ezért a szertartás mindenképp egy fordulópont. Lesz egy megkönnyebbülés, de persze ezzel együtt továbbra is fennáll a szomorúság, a bizonytalanság, nem lesz könnyebb a gyászoló személynek, de a hangsúly leginkább arra terelődik, hogy hogyan tovább. Ezt a szakaszt váltja majd fel idővel az, hogy az illető újra nyit a külvilág felé, és akit elveszített, emlékek formájában él benne tovább" - mondta dr. Makai Gábor.