Mint megírtuk, a Budapest Környéki Törvényszék csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: halasztást kért, ezért a bíróság döntéséig nem kell börtönbe vonulnia Lagzi Lajcsinak. A másodfokú, jogerős ítélet alapján szerdán kellett volna jelentkeznie büntetése letöltésére. Hozzátették,
védőjén keresztül január 30-án kérelmet nyújtott be, amelyben a szabadságvesztés büntetés megkezdésére halasztást kért.
Mivel ezt csak február 16-án közölték a nyilvánossággal, tegnap hajnal óta a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet előtt várták a sajtó képviselői Lagzi Lajcsit.
Csak ma lett hivatalos, hogy a behívója valóban február 15-re szólt. Ha nem kért volna halaszást a zenész, meg kellett volna jelennie tegnap a kecskeméti börtönnél. Hogy mi történik, ha egy elítélt ezt nem teszi meg, arról Makula György beszélt az Origónak.
"Mivel a büntetés-végrehajtás szervezeténél keletkezett bármely, fogvatartottal kapcsolatba hozható valamennyi adat, információ bűnügyi személyes adat, így a hatályos jogi szabályozás nem ad lehetőséget válaszadásra konkrét személyre, eseményre vonatkozó kérdések tekintetében" - mondta el az Origo megkeresére Makula György, aki az eset kapcsán általánosságban beszélt arról, hogy milyen következményei lehetnek annak, ha valaki nem kezdi meg a kijelölt időpontban a börtönbüntetését.
A bv. ezredes, BvOP Kommunikációs Főosztály vezetője elmondta, hogy "a jogerős ítélet kiszabását követően a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának Felhívási Osztálya határozza meg, hogy mikor, és melyik intézetben kell jelentkezni a büntetés letöltésére.
Az elítéltnek erre a számára meghatározott napon 24 óráig van lehetősége.
Aki önként nem kezdi meg szabadságvesztés büntetésének letöltését, annak elővezetését rendelik el, melyre - a bv szerv értesítése alapján - a rendőrség köteles intézkedni."
Válaszában arra is kitért, hogy
amennyiben a rendőrség által az elővezetés sikertelenül zárul (például, mert az elítélt nem tartózkodik a lakcímén, vagy a tartózkodási helyén), ellene elfogató parancsot adhat ki a büntetés-végrehajtási bíró.
"Fontos megjegyezni, hogy aki önként nem kezdi meg büntetését, és alapos okkal nem menti ki magát, az azt kockáztatja, hogy kizárják a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből" - tette hozzá Makula György.
Tegnap a zenész a nyilatkozatában tagadta, hogy ezen a napon kellett volna bevonulnia, de más dátumot nem mondott helyette.
"Leszögezném rögtön az elején: a rám vonatkozó jogszabályokat, bírósági határozatokat maradéktalanul betartom, azok szellemében járok el.
Az utóbbi időben több olyan információ is szárnyra kapott a sajtóban a börtönbe vonulásom időpontjával és helyszínével kapcsolatban, amiket hivatalosan senki nem erősített meg.
Tudom, hogy közszereplőként többet kell elviselnem, mint egy átlagembernek, de mostanra besokalltam. Úgy érzem magam, mint egy űzött vad. A birtokomra katasztrófaturisták járnak, biztonsági szolgálatot kellett felfogadnom. Az utóbbi időben kaptam hideget-meleget, ezért úgy döntöttem, hogy a harcomat a bíróságon szeretném a továbbiakban megvívni, nem a nyilvánosság előtt. Eddig ott tettem, és sokat tanultam belőle" - mondta fél nappal azután, hogy nem jelent meg reggel a börtönnél.
Mint csütörtökön kiderült, Lagzi Lajcsinak tegnap nem kellett megkezdeni a büntetését.
A TÁJÉKOZTATÁS SZERINT A HALASZTÁSI KÉRELEM ELBÍRÁLÁSA FOLYAMATBAN VAN, DE MIVEL AZ A SZERDAI BEVONULÁSI HATÁRIDŐIG NEM VOLT LEHETSÉGES, A BÍRÓSÁG INTÉZKEDETT A VÉGREHAJTÁS MEGKEZDÉSÉNEK FÜGGŐBEN TARTÁSÁRA.
Ezért az elítéltnek szerdán nem kellett a szabadságvesztés büntetés letöltését megkezdenie.
Azóta kiderült, hogy Lagzi Lajcsi valószínűleg épp szanatóriumban van, azért nem kezdte meg a börtönbüntetését a kijelölt időpontban.