A filmlegenda Angliában született, legfontosabb filmjeit Hollywoodban forgatta, utolsó évtizedeit pedig Svájcban töltötte. Mégis, egy csendes párizsi utcában, nem messze a Louvre-tól található Charlie Chaplin párizsi irodája. Ez egy kicsi hely, de nagy feladattal: itt dolgozik egy elhivatott csapat, gondozzák Charlie Chaplin örökségét, és most, közel 47 évvel az 1977-ben bekövetkezett halála után, elfoglaltabbak, mint valaha.
A Chaplin Iroda valójában egy ernyőszervezet, amely különböző jogtulajdonos cégeket kezel, és célja, hogy a világ minden tájáról származó szerzői jogi és licencügyeket egy helyre gyűjtse össze. Egy cég birtokolja és kezeli a Charles Chaplin archívumát, amely magán- és szakmai fotókat, házi videókat, kéziratokat és zenéket tartalmaz. Egy másik vállalat rendelkezik a Charlie Chaplin nevére és képmására, valamint a csavargó karakterére vonatkozó védjegyjogosultsággal. Egy másik vállalat rendelkezik a filmjei szerzői jogával, és felelős a jogokért és a licencekért világszerte, de a cégek és szerzői jogok összességét még mindig a Chaplin család ellenőrzi.
Chaplin amúgy élete során sok milliót keresett tehetségével és azzal, hogy üzleti ügyeit komolyan vette. A legtöbb hollywoodi sztárral ellentétben Chaplin nem csak a filmekben játszott: saját stúdiója is volt. Saját maga írta, rendezte és gyártotta filmjeit, később filmjeihez filmzenéket is komponált.
És akárcsak Charlie Chaplin, Arnold Lozano, a Chaplin Office vezetője is küldetést teljesít. A 41 éves férfi nem ügynök, de azért felel, hogy a klasszikus filmbálvány - és Csavargó karaktere - a 21. században is megmaradjon a szakmában. Irodája egy szűk utcára néz, és nagy ablakai vannak: szinte minden felülete tele van Chaplin-emléktárgyakkal, poszterekkel, bekeretezett fotókkal és könyvekkel teli polcokkal.
Tíz évig dolgozott az előző igazgatóval, majd Lozano két évvel ezelőtt vette át az ügyvezető igazgatói posztot. Mexikói bevándorlók fiaként Kaliforniában született és nőtt fel, ahol filmet és médiát tanult, mielőtt Franciaországba költözött.
Véletlenül talált egy álláshirdetést egy angol nyelvű újságban, amelyben egy filmarchívumba keresett munkatársat.
Chaplint nem említették, és Lozano meglepődött, amikor megjelent az interjúra, hogy egyáltalán létezik ilyen szervezet. Bár tanult filmművészetet, Chaplin nem igazán volt az a sztár, akiről sokat tudott volna. Most, 12 évvel később, a téma szakértőjévé vált. Legfontosabb feladata, hogy a Chaplin család kívánságainak megfeleljen, hogy megvédje a filmsztár munkásságát.
A merchandising természetesen fontos a bevétel szempontjából: az évek során Chaplin képével a babáktól kezdve a teáig mindenféle terméket eladtak. Ma már a csapat nem vadászik aktívan a promóciós lehetőségekre, a cégek és az ajánlatok úgyis megtalálják őket. Mindegyikről egyenként döntenek, de kerülik a dohányhoz, alkoholhoz, szerencsejátékhoz, gyógyszerekhez vagy politikai pártokhoz kapcsolódó próbálkozókat. Így is marad rengeteg Charlie Chaplin-termék, például játékfigura, póló, bögre és jegyzetfüzet.
A tényleges filmforgalmazást, például a DVD-kiadást vagy a televíziós közvetítéseket egy licencszerződés keretében az mk2 Filmsnek adták át. A végső jóváhagyás azonban minden esetben a Chaplin Irodáé.
Néha a csapatnak a szerzői jogok megsértése miatt kell lépnie: ezek többnyire olyan esetek, amikor az emberek nem voltak tisztában azzal, hogy a filmek szerzői jogvédelem alatt állnak. Az ilyen ügyek zöme gyorsan, figyelmeztetéssel és ügyvédek nélkül megoldódik.
A cikk folytatódik, lapozzon!