Magyar diákok a Földön kívüli élet kutatásának élvonalában

Vágólapra másolva!
A földi élet egyre alaposabb megismerése a legjobb út ahhoz, hogy elméleteket alkossunk a bolygónkon kívüli életformákról és életlehetőségekről. Éppen ez volt a feladata azoknak a diákoknak, akik egy különleges nemzetközi pályázaton vettek részt, ahol hazai siker is született.
Vágólapra másolva!

Az Európai Tudományos és Technológiai Hét keretei között zajló "Élet az Univerzumban" vetélkedő nemzetközi döntője csütörtökön kezdődött Genfben. A 23 országból meghívott mintegy 80 csapat diákjai a világ leghíresebb fizikai kutatóintézetében, a CERN-ben gyűltek össze a végső megmérettetésre (a szervező intézmények sorában az Európai Űrügynökség és az Európai Déli Obszervatórium is megtalálható).

A vetélkedő célja, hogy népszerűsítse napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő tudományterületét, a földitől eltérő élet lehetőségeivel foglalkozó asztrobiológiát. Fontos sajátossága, hogy a tudományos pályamunkák mellett művészeti kategóriában is lehetett nevezni, amelyben az asztrobiológia valamely vonatkozásának művészi kifejezése a cél.

A Svájcba utazó csapatok kiválasztása az országos döntők feladata volt, amelyet hazánkban az Eötvös Loránd Fizikai Társulat szervezett. A 16 induló közül 5 magyar csapat jutott tovább, munkájuk tudományos tartalma és eredetisége alapján.

Talán kissé rendhagyó módon, a genfi döntő első fordulója egy vásárszerű rendezvény volt, ahol minden ország elkészítette saját standját, s a csapatok itt mutathatták be eredményeiket a zsűri éppen arra járó tagjainak. A forgatag szünetében, illetve utána két szakember előadása hangzott el, a Naprendszeren kívüli bolygók kutatásával, majd az élet különleges jelenségével kapcsolatban.

A nap végére pedig kiderült a zsűritagok döntése: hogy melyik az a 14 csapat, akik másnap negyed órás előadás formájában ismertethetik pályamunkájuk tartalmát a résztvevőkkel (ezt a számot a rendkívül magas színvonalú munkákra való tekintettel emelték fel az eredetileg tervezett 10-ről). A 14 szerencsés csapat előtt minden bizonnyal ott lebeg az igazán csábító fődíjak valamelyike: egy utazás a chilei Very Large Telescope intézetébe, valamint egy európai Ariane hordozórakéta fellövésének helyszíni végigkövetése az Európai Űrügynökség bázisán, Francia Guyanában.

A csütörtöki eredményhirdetést hazánk versenyzői nem várták hiába: egyik csapatunk (Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Budapest) bekerült a legjobbnak ítélt 14 pályamunka közé, így tagjai elkezdhették gyakorolni másnapi bemutatójukat. Pályázatuk valóban egyedi: elkészítettek egy Entropoly nevű társasjátékot, amelyben a játékosok célja különböző adottságú bolygók illetve holdak élettel való benépesítése, az erről máig rendelkezésre álló ismereteink felhasználásával. Tehát a játék közben alapvető ismeretek szerezhetők az életről illetve annak földitől különböző kifejlődési útjairól.

Ma pedig következik a döntő, amelyet izgatottan vár a teljes magyar csapat. A nyertes csapatok nevét szombaton ismerhetjük meg, amelyet majd élőben lehet követni (19 órától) az alábbi webcímen.

Ajánlat

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!