John Gearhart, az emberi embrionális őssejtek egyik úttörő kutatója azért döntött posztjának elhagyása mellett, mert kétségek merültek fel benne a közlés színvonalával, teljességével és elfogulatlanságával kapcsolatban.
Mint arról részletesen beszámoltunk, az Advanced Cell Technology nevű, főleg őssejt-kutatással és klónozással foglalkozó Massachusetts állambeli (USA) biotechnológiai vállalat a Journal of Regenerative Medicine c. szaklap november 25-ei számában az első bizonyítékokat vonultatta fel arra vonatkozóan, hogy - a cég kutatói szerint - emberi sejtek újraprogramozásával lehetővé válhat a sejtterápiás eljárásokhoz szükséges őssejtek előállítása.
Számos szakértő azonban egyszerűen teljes csődnek értékelte ezeket az eredményeket. Gócza Elen, a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézet őssejt-biológusa az [origo]-nak elmondta: "az eredményekből, amit nem nevezhetünk eredményeknek, inkább sikertelenségnek, nem nagyon lehetett volna publikációt megjelentetni, ha ezek más faj embrióin történt klónozási kísérletek lettek volna."
John Gearhart jelenleg a Johns Hopkins Egyetem kutatója és az amerikai szenátus őssejt-biológiai kutatásokkal kapcsolatos szaktanácsadója. 1998-ban azon két kutatócsoport egyikének vezetője volt, amelyeknek első ízben sikerült emberi embrionális őssejteket laboratóriumban elkülöníteni és szaporítani.
A kutató azt állítja, hogy a Journal of Regenerative Medicine cikkéből fontos adatok hiányoznak. Véleménye szerint a kísérletek hibának minősíthetők, s nem szabadott volna publikálni őket. John Gearhart a BBC-nek elmondta: megpróbálta kideríteni, milyen szakértők bírálták el a cikket, de a szerkesztő ezt nem közölte vele. Mivel azóta sem sikerült megnyugtatóan tisztáznia a történteket, jobbnak látta, ha távozik az újságtól.
Az Advanced Cell Technology azonban egy hétvégén megrendezett konferencián kiállt eredményei mellett, sőt újabb adatokat közölt majomembriókkal (makákókkal) kapcsolatban. Eszerint az ún. szűznemzési technológiával - amikor a petesejtet megtermékenyítés és klónozás nélkül serkentik osztódásra - sikerült 100-150 sejtből álló hólyagcsírákat létrehozni (14%-os hatékonysággal), s ezek egyikéből már őssejtek is kinyerhetők voltak. A cég állítása szerint ezekből az őssejtekből kifejlett idegsejteket is sikerült létrehozni. (Éppen tegnap számoltunk be emberi embrionális őssejtekből kialakuló idegsejtekről.)
Az elmúlt napok eseményeinek fényében felértékelődik az a hír, amelyet az Advanced Cell Technology még november közepén jelentetett meg. Eszerint a testi sejtes klónozással létrehozott szarvasmarhák esetében a születési arány már 80%-os (30 vemhességből 24 élveszületés), a világra jött tehenek pedig minden szempontból egészségesnek tűnnek. Ez az arány már közel esik a hagyományos tenyésztés során jellemző 84-87%-os értékhez.
S. T.
Ajánlat:
Embryo clone leads to fall-out
A BBC cikke angol nyelven.
Korábban az [origo]-ban:
A Klón-sztori - lépésről lépésre, őssejtről őssejtre
Az [origo] összeállítása áttekinthető képet próbál festeni a klónozással és őssejtkutatásokkal kapcsolatos eddigi fejleményekről, s a legújabb eseményekkel kapcsolatban néhány hazai szakember véleményét is megismerhetik Olvasóink.