Türkizben pompázik a Világegyetem

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók átlagolták 200 ezer galaxis összes látható fényének hullámhosszát. Az eredmény: az Univerzum türkiz színben pompázna, ha valamilyen úton-módon egyszerre láthatnánk az összes optikai sugárzást.
Vágólapra másolva!

A Johns Hopkins Egyetem csillagászai az Amerikai Csillagászati Társaság 199. éves kongresszusán számoltak be eredményükről, amely egészen érdekes bepillantást nyújt a természet titkaiba.

A világmindenség színének meghatározása egy hosszú, jelenleg is zajló vizsgálatsorozat "mellékterméke". Az ún. 2dF Galaxy Redshift Survey program keretében a "helyi" Univerzum galaxisait vizsgálják, 2-3 milliárd fényéves távolságban (ezek viszonylag közeli galaxisoknak számítanak). A mintegy 200 000 csillagvárosra kiterjedő kutatások során az egyes galaxisok fényességét és színképét rögzítik. Az egyik fő cél, hogy meghatározzák a csillagkeletkezés alapvető jellemzőit.

Karl Glazerbrook és Ivan Baldry csillagászok a program során gyűjtött adatok felhasználásával létrehoztak egy olyan diagramot, amit ők "kozmikus spektrumnak" neveznek. Ebben egyszerre ábrázolták a látható fény (optikai) tartományban beérkező összes fény hullámhosszát és intenzitását:

Ugyanezt az adatsort úgy is meg lehet jeleníteni, hogy az egyes hullámhossz-értékekhez olyan színt rendelünk, amelyet az emberi szem látna. A következő látvány tárulna a szemünk elé akkor, ha valamilyen módon egyszerre láthatnánk a helyi Univerzumból beérkező összes látható fényt, de egy prizmán keresztül, amely a szivárvány színeire bontaná:

Most már csak az a lépés van hátra, hogy mit látnánk a prizma nélkül. Az egyes hullámhosszakhoz tartozó intenzitás-értékek átlagolásával a következő színt kapjuk:

A helyi Univerzum színe tehát halvány-türkizkék, illetve annál egy kicsit zöldesebb árnyalatú (az RGB-értékek: 0,269; 0,388; 0,342).

Ez a szín első látszatra meglepő lehet, mivel nincsenek ilyen színű csillagok. Vannak azonban fiatal, kékes-fehéresek és idős vörösek - ezek sugárzásának átlaga adja ki a fenti színt. A Világegyetem fiatalabb korában jóval több volt a fiatal csillag, s a csillagkeletkezés üteme már több milliárd év óta folyamatosan csökken. Mindebből az következik, hogy az Univerzum régebben kékesebb színű lehetett, a jövő felé haladva pedig egyre inkább a skála vörös végéhez közelít, ahogyan csillagai sorra megöregszenek, s csak ritkán keletkeznek újak.

Glazerbrook és Baldry szerint a 2dF Galaxy Redshift Survey program keretében gyűjtött adattömeg elegendő mennyiségű ahhoz, hogy reprezentatív módon tárja elénk a helyi Univerzum képét a látható fény tartományban. A Világegyetem színe tehát ez esetben valóban halvány-türkizkék lehet. Nem kétséges, hogy hamarosan megjelennek a "világmindenség-színű" pólók és bögrék, ahogyan azon a két szakember is jókat tréfálkozott a konferencián.

S. T.

Ajánlat:

The Cosmic Spectrum and the Color of the Universe
További információk és képek a Johns Hopkins Egyetem honlapján.

Korábban az [origo]-ban:

A csillagkeletkezés drámai kezdetei
2002.01.10. Az Univerzum legtávolabbi részeiről készített felvételek újraelemzése azt sugallja, hogy a csillagkeletkezés tetőpontja sokkal korábban és rendkívül hirtelen, hevesen zajlott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!