Robin Lovell-Badge, a brit Nemzeti Orvosi Kutatóintézet munkatársa és Davon Solter, a Max Planck Intézet immunbiológiai intézetének vezetője a nagy vihart kavart beszámoló igen alacsony színvonalát kritizálták. "A publikációnak csupán csekély tudományos értéke van, ha van egyáltalán" - mondta Lowell-Badge a BBC-nek.
Velük együtt már hárman mondtak fel az újság szerkesztőbizottságában: mint arról korábban beszámoltunk, a "süllyedő hajó" első elhagyója az amerikai John Gearhart, az őssejt-kutatások egyik úttörője volt.
Az emberi klónozást bejelentő kutatók cikke a Scientific American 2002 januári számában is megjelent. Azt egyelőre nem tudni, mit jelent ez majd a nagy múltú, igen színvonalas ismeretterjesztő lap számára |
Mint ismeretes, a kísérletek során a kutatók mindössze a hat sejtes állapotig jutottak el. Lowell-Badge, aki a klónozási terület egyik szakértője azonban még ezt az eredményt is megkérdőjelezi. Véleménye szerint a beszámolóban közölt képeken azt sem lehet megállapítani, hogy mind a hat sejtnek van-e saját sejtmagja, így nem kizárt, hogy csupán egy töredezett embrióról van szó.
Ezzel együtt érdemes szem előtt tartani Falus András, a SOTE Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézete vezetőjének véleményét, aki az [origo]-nak elmondta: a tavaly novemberben közölt új "szenzáció" az emberi klónozásról, függetlenül annak sikertelenségétől, két dologra utal. Egyrészt minden etikai, világnézeti és jogi ellenállás ellenére folyamatosan várhatóak újabb kísérletek az emberi klónozásra. Másrészt - az említett vonatkozásokon túlmenően - ma még az a megfelelő elméleti és molekuláris technológiai tudás is hiányzik, amellyel sikeresen végre lehetne hajtani a klónozást.
Korábban az [origo]-ban:
Botrány az emberi klónozás körül
2001.12.04. Lemondott posztjáról "a világ első emberi klónjáról" részletes információkat közlő online tudományos újság egyik vezető szaktanácsadója.
Emberi embriók klónozással: hibás kísérlet
2001.11.26. A november 25-ei nagy hisztériát követően lassan helyükre kerülnek a dolgok: a vezető klónozási szakértők egyszerűen teljes csődnek értékelik egy amerikai cég klónozási eredményeit. Az eset mégis nagy jelentőséggel bírhat.
Ajánlat:
The First Human Cloned Embryo
Az emberi klónozást bejelentő kutatók cikke a Scientific American 2002 januári számában.
A Klón-sztori - lépésről lépésre, őssejtről őssejtre
2001.11.27. Az [origo] összeállítása áttekinthető képet próbál festeni a klónozással és őssejtkutatásokkal kapcsolatos eddigi fejleményekről, s a legújabb eseményekkel kapcsolatban néhány hazai szakember véleményét is megismerhetik Olvasóink.