A római kori emlékek feltárását négy és fél évtizede irányító tudós elmondta, hogy tavaly a római provincia főtemplomának maradványait bontották ki, az idén pedig a főtemplom előtti központ, illetve a mellette levő nagyméretű, reliefekkel díszített csarnok feltárása ad tavasztól munkát a régészeknek.
A római korban Gorsiumban a 9 hektáros szent kerület egyik oldalát a főtemplom foglalta el, a másik oldalon két díszkút, széles lépcső és egy 50 méter hosszú, 50 méter széles csarnok volt, amelynek falát mitológiai jeleneteket ábrázoló reliefek díszítették.
A domborművek nagy részét már a gorsiumi ásatások legkorábbi szakaszában, 1910 körül felszínre hozták. Most készülnek a másolatok, amelyeket a csarnok feltárását követően a reliefek eredeti helyén állítanak majd ki.
Megkezdődik a már feltárt maradványok konzerválása, illetve egyes részletek rekonstrukciója is.
Egyebek között még az idén hozzálátnak Gorsium nagy méretű nyugati kapuja pontos másának a felépítéséhez is.
Fitz Jenő elmondta: a feltárás legfontosabb feladata a következő időszakban a szent kerület még föld alatt rejtőző emlékeinek a kibontása lesz.
Ennek jelentősége, hogy a Római Birodalom 42 szent kerületéből egyedül a gorsiumi tárható fel és mutatható be teljes terjedelmében.
Ez azért lehetséges, mert Gorsium fölé a későbbi korokban nem emeltek új települést, az egykori római vallási központ és település kiásható.
A következő években a régészekre vár még Gorsium amphiteátrumának a kibontása is.
A légi fotókból a szakértők arra következtetnek, hogy ez az ovális antik építmény nagyobb volt a Colosseumnál.
Korábban: