A bogarak lerágják a leveleket a fákról, de az elmúlt öt év alatt több millió eurós nagyságrendet elérő kár nagy részét nem ez okozza. A bogarak májusi eltűnése után a levelek ugyanis gyorsan kinőnek újra, ám a cserebogár földben élő és akár három évig is életben maradó pajorja a gyökereket pusztítja.
Jelenleg olyan sok a cserebogár Vorarlberg tartomány egy részén, hogy ha lerázzák azokat a fákról, majd megsemmisítik őket, másnap reggelre akkor is újra hemzsegnek az ágakon.
A szakértők szerint a cserebogarak a Bodeni-tó felé vándorolnak: 1997-ben a számtalanszor megénekelt állatok hat község területén, mintegy 100 hektáron pusztítottak, tavaly már 160 hektár sínylette meg az inváziót.
A kártékony pajorok elleni harcra speciális spórákat fejlesztettek ki (Beauveria bronigartii), amelyek a földbe jutva csakis a pajorokat ölik meg, így ez az eljárás vélhetően a biológiai növénytermesztésben is felhasználható. Ám hatása csak néhány év múlva mutatkozik majd meg, s könnyen lehet, hogy a cserebogarak addigra tovább vándorolnak: már Bregenz környékén is kezdenek megjelenni.
Ajánlat: