A politikai államtitkár ugyanakkor kifejtette: eddig kevesen pályáztak a kapuit szeptemberben megnyitó intézménybe, a jelentkezők száma valamivel több, mint negyven.
Az oktatási tárca korábbi tervei szerint 75 hallgató kezdhetné meg tanulmányait a kétéves, posztgraduális képzést folytató egyetemen.
Hiller István hangsúlyozta: mindent elkövetnek, hogy ezt a keretszámot fel tudják tölteni. Véleménye szerint komolyan befolyásolja a jelentkezési szándékot az a tény, hogy az intézménybe járóknak nem kisösszegű - 5200 euró/tanév - tandíjat kell fizetniük.
Tájékoztatása szerint az eddig jelentkezők nagyobbik hányada magyar állampolgár, kisebb része német ajkú, és van néhány határon túli magyar jelentkező is.
Az oktatókról elmondta: eddig hat magyar oktatót neveztek ki. Problémát jelent ugyanakkor a hasonló számú német oktatók kérdése, ugyanis Magyarországon a habilitációjuknak nincs meg az ekvivalenciája, így őket a köztársasági elnök sem tudta kinevezni az egyetem oktatóivá.
A politikai államtitkár lehetőségként a vendégprofesszorságot említette, ugyanakkor hangsúlyozta, magát a kérdést rendezni kell.
A szaktárca politikai államtitkára fontosnak tartotta, hogy az intézményben magas színvonalú oktatás és minőségi képzés valósuljon meg. Leszögezte: az egyetemet nem turisztikai látványosságnak szánják.
Az intézményben a hallgatók összehasonlító állam- és jogtudományok, nemzetközi kapcsolatok és Közép-Európa-tanulmányok szakok közül választhatnak.
A képzésre azok jelentkezhetnek, akik egyetemi végzettséggel rendelkeznek, feltétel továbbá a német nyelv ismerete, illetve az angol passzív ismerete.
Az egyetem ösztöndíjat, kollégiumi férőhelyet, albérleti ámogatást pályázati úton, egyéni elbírálás alapján biztosít.
Hiller István szólt arról is, hogy az elmúlt két hétben tárgyalásokat folytatott Magyarország német nagykövetével, a Bundestag oktatási ügyekért felelős képviselőjével és a német külügyi hivatal oktatási képzési osztályvezetőjével. Megemlítette, hogy Kovács László jövő heti berlini látogatásán is szerepel a budapesti német egyetem kérdése.
Az egyetem az 1864-ben épült budapesti Festetics-kastélyban kap helyet, az ingatlant 1,4 milliárd forintos beruházás keretében, a múlt századi építészet sajátosságait figyelembe véve restaurálják.
Az Andrássy Gyula egyetem a magyar és a bajor miniszterelnök kezdeményezésére jön létre. Felállítása előtt a magyar kormány határozata 2001. áprilisban nyitotta meg az utat. Az intézményt a Budapesti Német Nyelvű Egyetemért Közalapítvány tartja fenn.
Ajánlat: