A NASA houstoni Johnson Űrközpontjában július 15-én vették észre, hogy eltűnt egy több mint 300 kg tömegű páncélszekrény, amely meteoritkőzetek mellett valamennyi Apollo-küldetés gyűjteményéből tartalmazott holdi kőzetmintákat.
Ám az azonnal megkezdett nyomozás szerencsére gyors eredményt hozott, és az FBI titkos ügynökei öt nappal később elfogták a bűntény elkövetőit. A 25 éves Thad Roberts 22 éves barátnőjével és 19 éves bűntársával együtt az űrközpont alkalmazottja volt, akiket természetesen elbocsátottak állásukból.
|
Az ELTE TTK kölcsönkapott holdkőzetmintái |
Az ellenük felhozott vád szerint: kormányzati tulajdon ellopásában, majd pedig lopott termékek államok közötti szállításában vettek részt. A céljuk természetesen a különleges kőzetek értékesítése volt, amelyet az internet segítségével végeztek.
Az FBI egyik titkos ügynöke májusban figyelt fel az Antwerpeni Ásványtani Egyesület honlapján egy nem mindennapi lehetőségre, amelyben az Apollo-program űrhajósai által gyűjtött holdi kőzetmintákat kínáltak megvételre, grammonként 1000 és 5000 USD közötti áron. Az ügynök levelezésbe kezdett az ajánlattevővel, amelyből egyértelműen kiderül, hogy utóbbi pontosan tisztában volt az ügylet törvényellenességével. Még figyelmeztette is az ügynököt, hogy kényes dologról van szó.
A titkos ügynök végül egy személyes találkozót beszélt meg a floridai Orlando egyik éttermében, ahol átveheti az értékes holdkőzeteket. Ide Roberts a barátnőjével és a negyedik, 26 éves vádlottal együtt érkezett, ahol aztán mindhármukat elfogták, a negyedik vádlottat pedig Houstonban tartóztatták le.
A két fiatalabb vádlottat óvadék ellenében szabadlábra helyezték, a két idősebb elkövetőt azonban börtönbe szállították bírósági meghallgatásukig. Az eltűnt kőzetminták pedig hiánytalan előkerültek, s a NASA visszakapta azokat.
Ajánlat:
Képes magyar nyelvű összefoglaló a holdkőzetekről
Az Apollo-program teljes krónikája
Korábban az [origo]-ban:
Magyar-amerikai űrkutatási megállapodás
2001. május 15. Magyar-amerikai űrkutatási
kormányközi megállapodást írt alá
hétfőn Budapesten Manninger Jenő, a
közlekedési tárca politikai államtitkára
és Thomas Robertson, az USA budapesti
nagykövetségének ideiglenes
ügyvivője.