A PPL Therapeutics, amely a Dollyt is létrehozó, az állati klónozásban világszínvonalú skóciai Roslin Intézettel összefüggő amerikai üzleti vállalkozás, újabb hatalmas előrelépésről számolt be a xenotranszplantációs kutatások területén. Xenotranszplantációnak nevezik a különböző fajokhoz tartozó egyedek közötti szervátültetést, amelynek egyik legfontosabb eleme a sertések szerveinek emberekbe történő beültetésének terve, a krónikus szervhiányt enyhítendő.
A PPL bejelentette, hogy megszülettek a világ első, "duplán kiütött" klónozott malacai. Ez azt jelenti, hogy a kilökődési folyamatban kulcsfontosságú gén (alfa-1,3-galaktozil-transzferáz) mindkét változata működésképtelen bennük. (Minden génből két példány, egy anyai és egy apai van jelen a testi sejtekben; a maganyag-átvitellel klónozott egyedeknél pedig mindkettő a géndonortól származik).
A cég 2002 elején állt elő a szenzációs eredménnyel, miszerint a fenti gén egyik kópiáját "kiütötték" (azaz hatástalanították) az általuk klónozott sertésekben. A jelenlegi bejelentése ezen eredmény továbbfejlesztése: a 2002 júliusában született újabb klónokban már a gén mindkét kópiája inaktív.
A július 25-én született öt kismalac egyike röviddel születése után elpusztult ugyan, a másik négy azonban jelenleg is a legjobb egészségnek örvend.
A kiütött gén működő változata alapvető szerepet játszik abban, hogy az emberi szervezet kilökje a sertésekből származó szerveket és szöveteket. A gén egy olyan enzimet kódol, amely cukorláncokat helyez el a sertés sejtjeinek felszínén. E láncokat ("felségjelző zászlókat") tapogatják le az emberi immunrendszer sejtjei, s így ismerik fel az idegen anyagot. A meginduló ellenreakció percek alatt kilökheti a beültetett szöveteket, szerveket.
Világos tehát, hogy e jelzések eltüntetése igen fontos lépést jelent olyan állatok létrehozása felé, amelyek szervei és szövetei nem váltanak ki immunreakciókat. Mivel a gén mindkét kópiája működésképtelen, a sertések sejtjei immár teljesen nélkülözik a "felségjelzéseket".