A dinoszauruszok több mint 150 millió éven át uralták a Föld valamennyi kontinensét. A változatos méretű és formájú "rettenetes gyíkok" Földünk élővilágának meghatározó szereplői voltak egészen addig, míg 65 millió évvel ezelőtt a környezeti katasztrófák összjátéka folytán szinte egy csapásra kihaltak. Csupán egyetlen csoportjuk - a madarak osztálya - élte túl a dinoszauruszok tömeges pusztulását.
"Ezek a hajdan élt állatok mindannyian hüllők voltak, ha nem is egészen olyanok, mint a maiak. A medencéjük táján kettő helyett öt csigolyájuk volt, hatalmasra nőttek, és ami a legkülönösebb: lábuk alulról támasztotta alá a testüket, nem oldalra terpesztve, ahogyan a ma élő hüllőknél látni" - jellemezte a dinoszauruszokat Richard Owen, a 18. század jeles brit paleontológusa.
Az elmúlt másfél száz esztendő során Owen dinoszauruszainak maradványai minden kontinensről előkerültek; változatos formavilágukat és sokszor döbbenetes méretüket azóta is, miként a viktoriánus kori Angliában, ámulattal és hitetlenkedve szemléli az ember.
Az olvasó most egyfajta "dinoszaurusz-katalógust" tart a kezében, benne a régóta ismert dinoszauruszok mellett számos olyan fajjal, amelyek maradványaira csak a közelmúltban akadtak rá a kutatók. Az 53 fajt bemutató könyv mesél az őshüllők eredetéről, fejlődéséről és viselkedéséről. A maradványokról készített 300 színes fotográfia és grafika, valamint összehasonlító táblázatok és térképek segítségével testközelbe hozza a már jól ismert dinoszauruszokat, és segít a frissen felfedezett fajokkal való barátkozásban.
Kiadja a Geographia Kiadó, a National Geographic Society könyveinek magyarországi kiadója; Budapest, 2002.