A vizsgálatok eredménye alátámasztja azt a feltevést, hogy a kannabiszfogyasztók kevéssé állják meg a helyüket olyan helyzetekben, amelyek folyamatos koncentrációt igényelnek.
Bár a legtöbb országban büntetik a drog használatát és birtoklását, a közelmúltban többen érveltek amellett, hogy szigorítani kellene a fű hatása alatti közúti vezetés megítélését.
"A hatás minden olyan esetben érzékelhető, ahol folyamatos koncentrációra van szükség" - fogalmaz Jonathon Crystal, az amerikai University of Georgia athéni kutatóintézetének munkatársa. A kutatás vezetője szerint a marihuánát fogyasztó sofőrök ugyanis egy ideig tökéletesen manővereznek, ám koncentrációs készségük egyik pillanatról a másikra drámai mértékben csökkenhet.
Ismeretes, hogy a kannabisz hatással van az ember időérzékére. Maguk a fogyasztók számolnak be arról, hogy a fű hatására a dolgok "lelassulnak". "Az érzékelt idő hosszabb, mint a fizikai idő" - állítja Roger Pertwee, a skóciai Aberdeen Egyetem kutatója. "Egy perc akár egy óra hosszúnak is tűnhet."
Jonathon Crystal kutatócsoportjának patkányait arra idomították, hogy tegyenek különbséget egy 2 és egy 8 másodperces csengetés között. Az állatok két kallantyú lenyomásával jelezhették, hogy a rövid, vagy a hosszú csengettyűt hallották. A megfelelő pedál lenyomásáért jutalomfalatokat kaptak.
A kutatók ekkor köztes hosszúságú hangokat játszottak le a patkányoknak, hogy megtalálják azt a középtávot, amelyen a rágcsálók ugyanakkora eséllyel választották a "rövid" és a "hosszú" kallantyút.
Mikor a patkányoknak ezután szintetikus kannabioidot (a kannabisz egyik aktív hatóanyagának mesterségesen előállított változata) adtak, az állatok rendszeresen rosszul vizsgáztak - sokkal többször vélték hosszúnak a középtávnál rövidebb hangokat, és fordítva.
A kutatócsoport az állatok gyenge teljesítményét inkább a koncentrációkészség általános romlásával, mint az időérzék teljes kikapcsolódásával magyarázzák, ugyanis a hosszú és a rövid hangok közötti középtáv a módosult tudatállapotú patkányoknál sem változott meg.