A feltárt, illetve a feltárás alatt álló hatalmas nekropolisz központja Modenától nem messze, Casinalbo település közelében található. A Kr. e. 1500 és 1200 közti időszakra datálható, több mint 2000 sírt rejtő temető az ún. "terramare" bronkori civilizációhoz tartozott. A lapos sírdombokat egy bronzkori, szárazföldre épített cölöpházakban élő nép hagyta hátra.
"A Pó folyótól délre korábban sem hasonló méretű, sem ilyen ősi temetkezési helyet nem találtunk. Eddig mintegy 400 sírt tártunk fel. A sírdombokban geometrikus mintázatú vázákat találtunk. A bronzkori telepesek elhamvasztották halottaikat, és hamvaikat ezekbe a temetkezési vázákba vagy inkább urnákba helyezték" - tudósít a projekt vezetője, Andrea Cardarelli, aki civilben az őkori és ókori történelem professzora a Modenai Egyetemen.
Annak ellenére, hogy a sírdombokat alkotó föld nagy részét az idők folyamán széthordták, a 18. században pedig komposztként használták, a terramare kultúra emlékeit kutató régészek csak az elmúlt években döbbentek rá, hogy milyen jól szervezett civilizáció élt itt valaha.
Nagyszámú, jól megtervezett és sűrűn lakott falvaikat csatornákkal vették körül, és sikerült benépesíteniük a korabeli viszonyok mellett elég barátságtalan Pó-völgyét. Az elérhető természeti erőforrások kiaknázásának köszönhetően sikerült mesterséges tájat kialakítaniuk; ám valószínűleg ez vezetett bukásukhoz is.
Bár a casinalbói nekropoliszt már a 19. század végén felfedezték, a kutatók mindmáig nem részesítették kellő figyelemben. A "holtak városa" számos "kerületből" áll, melyek mindegyikében 10-80 sírdomb található. A sírokat valószínűleg a családi kötelékeknek megfelelően helyezték el.
"Érdekes, hogy a sírokban nem találtunk fegyvereket, csupán női tárgyakat, brossokat és különböző függőket. A temető más részéről kerültek elő fegyverek, ezeket azonban elégették, illetve eltörték, valószínűleg a temetési szertartás keretében" - nyilatkozta Cardarelli.
Cardarelli kutatócsoportja a hamvasztásos temetkezési mód ellenére is azt tervezi, hogy kémiai eljárások segítségével kiderítik az elhunytak korát és nemét, sőt étrendjét is.
"A kutatás rendkívül érdekesnek ígérkezik. A női sírok vizsgálatán keresztül talán megérthetjük a terramare társadalom szervezetét" - véli Mark Pearce, a Nottinghami Egyetem szakértője. "Ha bebizonyosodik, hogy a holtak között gazdagok és szegények egyaránt voltak, az alátámasztja egy összetett, rétegződött társadalom hipotézisét."