Mint arról korábban beszámoltunk, az ufókról (azonosítatlan repülő objektumokról) a mexikói légierő készített felvételeket március 5-én, Campeche állam keleti partjai közelében (lásd a képet). Az elmondások szerint egy szokásos járőröző útján lévő felderítő gép infravörös kamerája rögzítette, amint összesen 11 azonosítatlan objektum elsuhan a repülőgép mellett, majd hirtelen irányváltoztatással körülveszi az őket követő repülőt.
Földönkívüliek helyett persze ezúttal is földi jelenségek, nevezetesen gömbvillámok láthatók a képeken - mutatott rá Julio Herrera, a mexikói nemzeti autonóm egyetem kutatója. A gyorsan mozgó fények infravörös kamerával készült felvételeken láthatók, az infravörös kamera azonban nem képes kimutatni pontosan a tárgyak körvonalát, csupán hőkibocsátást érzékel. Herrera szerint túl kevés tehát az információ a jelenségről, s leginkább a gömbvillám-jelenség lehet a magyarázat az esetre. A kutató mindazonáltal megjegyezte, hogy több információra, adatra lenne szüksége, például arra, hogy milyenek voltak egészen pontosan a légköri viszonyok az adott helyen az adott időben.
A mexikói védelmi miniszter úgy nyilatkozott az ügyben, hogy a hadseregnek még nem sikerült meghatároznia, mit is kaptak kameravégre pilótái - írja a Reuters.
A gömbvillám
Bár a tudomány a gömbvillámról még igen keveset tud, a legelfogadottabb vélemények szerint a jelenség nem más, mint egy izzó szilíciumgömb, amely akkor keletkezik, amikor egy villám belecsap a földbe. A több ezer beszámoló alapján egy gömbvillám fehér vagy sárgás fényű, nem fényesebb egy 100 wattos izzónál, kiterjedése egy golflabda és egy strandlabda mérete között változik. A szemtanúk elmondása szerint átlagosan 15 másodpercig látható, és robbanásszerűen, vagy fény és hangjelenség nélkül tűnik el. A gömbvillám "úszik" a föld közelében, mozgásirányát látszólag nem befolyásolja a szél. Megfigyelték, hogy a földnek ütközve visszapattan, elektromos tér hatására pedig eltérül.