Mint korábban arról beszámoltunk, egy veszélyeztetett Cserhát környéki parlagi sas fészekből március végén két tojást mentettek ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei. A faj hazánkban szigorúan védett, egy példány eszmei értéke 1 millió forint.
A Bükki Nemzeti Park természetvédelmi őre észlelte, hogy a rendkívül érzékeny madarak emberi zavarás miatt elhagyták a fészekaljat, így a tojások pusztulásra lettek volna ítélve. A tojások a mentést követően néhány órán belül keltetőgépbe kerültek, és fejlődésüket az azt követő 43 napon folyamatosan figyelemmel kísérték. A parlagisas-fiókák sikeres mesterséges keltetése világszerte ritka esemény, ezért rendkívül körültekintően kellett beállítani a természetes körülményeknek megfelelő keltetési paramétereket. Sajnos az egyik tojás fejlődése ismeretlen okok miatt így is megállt négy hét után. A másik fióka a kikelés előtt három nappal már csipogott a tojásban, ami biztató jele volt a sikeres kelésnek.
A május 12-én kikelt fióka jól van, az elmúlt napok során körülbelül a kétszeresére nőtt - tudta meg az [origo] Horváth Mártontól, a madarat gondozó ornitológustól. Fontos, hogy a kismadár ne az embert tartsa fajtársának, ezért a bevésődés időszakában a táplálékot egy erre a célra készített "pótmamától", egy mű parlagisas-fejen keresztül kapja.
Tekintse meg a sasfiókáról készült képes összefoglalónkat!
Ha minden a tervek szerint alakul, a fiókát 2 hét múlva egy Heves megyei fészekbe helyezik vissza, ahol az új, már kiszemelt madárszülők saját fiókájuk mellé nagy valószínűséggel be fogják fogadni a jövevényt. Már több esetben megtörtént, hogy egy fiókát pótszülőkhöz kellett áthelyezni, és az "örökbefogadás" mindig zökkenőmentesen zajlott le - ám ez lesz az első eset, hogy mesterségesen kikeltetett fiókát helyeznek vissza természetes fészekbe - magyarázza Horváth Márton.