A meglepő bejelentések a Marseille-től keletre fekvő Les Calanques azúrkék öblöktől és hófehér sziklaszirtektől szabdalt vidékéről érkeztek, amely különösen kedvelt úti cél a turisták, különösen a biciklisták, túrázók körében. A környéket még június elején, az első bejelentést követően lezárták, s azóta több mint húsz riadt beszámoló erősítette meg, hogy a bozótosban portyázó, nagy termetű, sötét állat leginkább egy fekete párduc lehet. Legutóbb június 19-én egy járőröző rendőr is azt állította, látta a nagymacskát. "Úgy 50 méternyire volt tőlünk, jól lehetett látni. Biztosan a kocsink motorja riasztotta meg. Ötöt-hatot szökellt, aprókat, nagyon kecsesen, majd elűnt a bokrok közt, de mindez elég volt, hogy lássuk, tényleg fekete párduc, bár nem túl nagy" - számolt be Antoine Delmas rendőrtiszt.
A helyi rendőrség a hivatalos vélemény szerint mindaddig hitetlenkedve kezeli az ügyet, amíg nem találnak konkrét tárgyi bizonyítékot, például párducürüléket. Biológusok viszont arra figyelmeztettek, hogy a nagymacskák lopakodó, rejtőzködő életmódot élő, a számukra veszélyes helyeket elkerülő állatok, a párduc pedig a leginkább rejtőzködő hajlamú faj a nagymacskák között, ezért nehéz lesz nyomára akadni.
A nyomozás során természetesen felvették a kapcsolatot a környék állatkertjeivel, ahonnan azonban azt a választ kapták, hogy tőlük nem tűnt el fekete párduc. Az állatot tehát minden bizonnyal házi kedvencként tarthatták valahol, s onnan szabadulhatott el.
A fekete párduc
A leopárd vagy párduc (Panthera pardus) egykor Afrika csaknem egészét lakta, valamint a Dél-Törökországtól Kelet-Kínáig húzódó területen, a Maláj-tenger szigetein és Srí Lankán is megtalálható volt. Nagyon változatos foltozata általában rozettákból áll, de gyakori a fekete párduc is. A fekete párduc (Panthera pardus var. melanotica) nem különálló faj, csupán a párduc színváltozata, amelyen a fekete szőrben is látszanak a sötétebb foltok. Akár egyetlen vemhességből is születhetnek fekete és foltos kölykök.