Nyár, pollenek és asztma

Vágólapra másolva!
Minden évszaknak megvan a maga veszélye az asztmás betegek számára, ami alól a nyár sem kivétel. A megemelkedett pollenkoncentráció, a szabadban tenyésző penészgombák, a hétvégi házak fokozott kipárolgása mind fokozhatják az asztmás panaszokat, illetve eddig egészséges emberekben is előhozhatják azokat.
Vágólapra másolva!

Magyarországon felmérések és becslések szerint a lakosságból kb. 200-300 ezer ember szenved asztmás megbetegedésben. A hivatalosan is regisztrált asztmások száma 1990 és 2001 között megduplázódott. Ez a növekedés azóta is tart. A magas és egyre növekvő létszám miatt fontos felhívni a figyelmet arra, hogyan lehet az asztmás tüneteket felismerni és eredményesen kezelni.

Mivel az asztma krónikus, életünk végéig tartó betegség, annak kezelése folyamatos odafigyelést, szakmai felügyeletet igényel. Téves és hibás az a magatartás, amikor csak a tünetek rosszabbodásakor fordulunk orvoshoz. Az idejében felfedezett, szakszerűen karbantartott asztma szinte észrevétlen maradhat a beteg számára. Ezzel szemben az elhanyagolása akár életveszélyes állapot kialakulását is eredményezheti.

Az asztmás tünetek első alkalommal általában éjszaka vagy terheléskor fellépő száraz köhögés, nehézlégzés formájában jelentkeznek. Ha ezt észleli, forduljon szakorvoshoz!

Az asztmás tünetek csökkentését a gyógyszerek mellett a megfelelő életmód folytatásával is segíthetjük:

  • Kerüljük el az asztmát provokáló tényezőket, mint például a házipor, penészgomba, állati szőrök!
  • Ne dohányozzuk sem aktívan, sem passzívan!
  • Ha az asztmát a fizikai terhelés provokálja, fordítsunk időt az alapos bemelegítésre, illetve a mozgást követő levezetésre!
  • Óvakodjunk a vírusfertőzésektől!
  • Kerüljük a hidegben végzett fizikai munkát!
  • Figyeljük az időjárásváltozást, elsősorban a hirtelen hőmérsékletváltozásokat, az emelkedő pollenkoncentrációt!
  • Amennyiben tehetjük, szabaduljunk ki a város benzingőzös, szennyezett levegőjéből!
  • Használjunk bevizsgált légkondicionálót, melyet rendszeresen tisztítsunk!
  • Forduljunk idejében orvoshoz!

A fentiek gondos követéséhez és a gyógyszerelés beállításához érdemes szakorvos, illetve egyéb egészségügyi szakember (gyógytornász, dietetikus) segítségét kérni. Tanulmányok bizonyítják, hogy a megfelelő szakmai felügyelet, rendszeres ellenőrzés 27%-kal csökkenti a kórházi kezelést igénylő asztmás tünetek előfordulását.

Az asztmával kapcsolatos tudnivalókról részletesebben olvashat új, betegeket tájékoztató és ismeretterjesztő oldalunkon, ahol az alapvető információk mellett animációkat és allergia-kalkulátort, továbbá aktuális pollenadatokat és 5 napos pollen-előrejelzést talál.

Budai Allergiaközpont

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!