Magyar származású kutató a kémiai Nobel-díj nyertesei között

Vágólapra másolva!
A 2004-es év kémiai Nobel-díját megosztva két izraeli és egy amerikai kutató kapta, a fehérjék anyagcseréjével kapcsolatos alapvető kutatási eredményeiért - jelentette be a Svéd Királyi Akadémia Stockholmban.
Vágólapra másolva!

Az izraeli Aaron Ciechanover (Israel Institute of Technology, Haifa) és Avram Hershko (Israel Institute of Technology, Haifa) és az amerikai Irwin Rose (University of California, Irvine) a fehérjék anyagcseréjével kapcsolatos alapvető kutatásaiért kapta meg a Svéd Királyi Akadémia kitüntető díját. A 67 esztendős Avram Hershko Magyarországon, Karcagon született 1937-ben, és 1950-ben vándorolt ki Izraelbe.

Forrás: EPA

Egy emberi sejt néhány százezer különféle fehérjét tartalmat. A fehérjék alapvető fontosságú biomolekulák, amelyek a sejtek alakjának és szerkezetének meghatározásától a biokémiai folyamatokat katalizáló enzimeken keresztül a sejtek közötti jeltovábbításig minden életfolyamatban szerepelnek.

A sejt fehérjekészletének dinamikus egyensúlyát többek között az a folyamat biztosítja, amelyben a szükségtelenné váló fehérjemolekulák lebomlanak. A most díjazott kutatók e lebontási folyamat alapvető lépéseit tárták fel, megállapítva, hogy a szükségtelenné vált fehérjék egy speciális molekulával jelölődnek meg, s ezek után már gyorsan lebontásra kerülnek az erre szolgáló sejtszervecskékben, az ún.
proteoszómákban.

Ez az alapvető felfedezés tette lehetővé olyan komplexebb folyamatok szabályozásának mélyebb megértését, mint a például a sejtciklus, a DNS-molekulák hibáinak kijavítása vagy a gének átíródása RNS-molekulákra, ezáltal pedig közelebb jutottunk számos betegség molekuláris hátterének tisztázásához.

A kedden bejelentett fizikai Nobel-díjat megosztva három amerikai kutató, David J. Gross, H. David Politzer és Frank Wilczek kapta a protonokat és neutronokat alkotó, az anyag elemei építőköveinek tartott kvarkok közötti erők szokatlan tulajdonságainak kutatásában elért eredményeiért.

A hétfőn bejelentett élettani-orvosi Nobel-díjat megosztva az amerikai Richard Axel és Linda B. Buck kapták, a szaglórendszer felépítésének és működésének feltárásában elért úttörő eredményeikért.

A Nobel-díj 1901 óta a legrangosabb nemzetközi elismerés, melyet a fizika, a kémia, az orvostudomány és az irodalom területén, illetve a béke érdekében tett kiemelkedő teljesítményükkel vívnak ki a díjazottak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!