A New York-i székhelyű Wildlife Conservation Society (WCS) munkatársai más természetvédő szervezetekkel közösen több expedíciót vezettek a közelmúltban India északkeleti részére. Itt, a Himalája területén fekvő Arunachal Pradesh államban bukkantak a vadvilág eddig felfedezetlen fajára.
A makákók családjába tartozó, viszonylag nagy testű, barna szőrzetű, aránylag rövid farkú főemlőst arunachali makákónak nevezték el. Rendszertani neve: Macaca munzala, ami a környékbeli dirang monpa nép nyelvjárásában "erdő mélyén lakó majmot" jelent. Ez az egyik legmagasabban élő főemlős faj: a tengerszint felett 1600-tól 3500 méterig fordul elő - írja a BBC.
A biológusokat váratlanul érte az új majomfaj felfedezése. Utoljára 1903-ban, Indonéziában bukkantak új, vadon élő makákó fajra. Mint azt a kutatók elmondták, igazi meglepetés volt számukra, hogy éppen a sűrűn lakott Indiában - ahol egyre kevesebb a megműveletlen, emberi tevékenységtől háborítatlan földterület - találtak rá az eddig ismeretlen, nagy testű emlősre.
A WCS munkatársa rámutatott, hogy ez a majomfaj csak a tudomány számára jelent újdonságot, mivel a helybéli lakosok már régóta ismerik. Bár húsáért vagy sportból nem vadásszák, a helybeliek mégis gyakran megölik a majmokat, mivel sokszor kárt okoznak a termésben. Azt még nem tudni, a túlzott irtás következtében veszélyben van-e az arunachali makákó.
Arunachal Pradesh vidéke biológiai szempontból nagyon gazdag, mivel hegyeit kiterjedt erdőségek borítják. Az államot bejárva a kutatók mostanában több alkalommal számoltak be olyan állatfajokról (például muntyákszarvasról, vagy a kecskével rokon kínai gorálról), melyeket korábban Indiában még nem láttak. Az ország egyik utolsó érintetlen táját a helyi kormányzat természetvédelmi körzetté nyilvánította.