A közép-európai idő szerint március 9-én, szerdán hajnalban történt kitörést ezúttal is több hetes szeizmikus aktivitás, földrengések és sárlavinák előzték meg.
Még nem lehet tudni, hogy a mostani kitörés során lávaömlés is történt-e, de annyi a felvételekből már kiderült, hogy a kitörés a vulkán kaldérájában lévő, tavaly ősszel komoly mértékben megnövekedett hatalmas lávadómon, vagy annak közvetlen közelében történt. A kutatók mindenesetre arra figyelmeztettek, hogy a tűzhányó teljesen kiszámíthatatlan, s egy újabb, jóval nagyobb kitörés bármikor bekövetkezhet.
A felhő világos színéből a kutatók arra következtetnek, hogy nagyrészt gőz alkotja (március 9-i felvétel)
A kitörés pillanatai (március 9-i felvétel)
Mint arról beszámoltunk, a Csendes-óceán mentén fekvő Washington államban, a Cascade-hegységben magasodó tűzhányó hosszas pihenő után 2004 szeptemberében lépett ismét működésbe. Ezt megelőzően 1986-ban, korábban 1980-ban volt aktív. Az 1980-as nagy kitörés komoly pusztítást végzett: száz évi nyugalom után egy 5,1-es erősségű földrengés kíséretében hatalmas robbanás szakította le a hegy felső 400 méteres részét. A vulkánkitörés akkor 63 ember életét oltotta ki, 200 házat döntött romba, s több száz négyzetkilométernyi erdőt borított be kőzet- és iszaplavinával.