Zivatarcellák a világbajnokság felett - a hét műholdképe

Vágólapra másolva!
Június második hetében egy gyenge hidegfront érte el Európa középső részét. A front inkább csak a légkör instabilitását növelte, kiterjedt zivatartevékenységet okozva először a labdarúgó világbajnokságnak otthont adó Németország, majd az elmúlt hétvégén már a Kárpát-medence felett is.
Vágólapra másolva!

Képünkön Németország középső része látható. Nyugaton - leginkább fátyolfelhőkkel takarva - a Rajna-vidék, keleten (jobbra) Türingia nyugati része. A kép jobb felső negyedében látható a Harz-hegység sötétzöld erdőkkel borított vidéke, északkeleti oldalán fehér felhőkkel.

A felvétel legszembetűnőbb jelensége a kép közepén, Frankfurt és Köln környékén látható: egy körülbelül ötven kilométer átmérőjű zivatarfelhő-tömb, egy úgynevezett szupercella. Ettől délre, már a kép alsó széle közelében egy másik, lényegesen kisebb zivatarfelhőt is észrevehetünk.

A nyári hónapokban, különösen a napforduló idején kialakuló besugárzási maximum idején, labilis légköri viszonyok között könnyen kialakulhatnak ilyen hőzivatarok, azonban a sok tíz kilométer kiterjedésű szupercellák kialakulása ekkor sem gyakori. A helyi felhőképződéssel kialakuló zivatarok általában a délutáni órákban alakulnak ki. A mostani kép ennél korábban, délben készült, ami különösen instabil légkört sejtet.

Forrás: ELTE

A felvétel nagyobb méretben

Az AQUA műhold MODIS-felvételét június 14-én rögzítettük (aznap a világbajnokság egyetlen mérkőzése, az esti német-lengyel találkozó volt a cella helyétől némiképp északabbra, de csak este, amikorra a zivatar már feloszlott).

Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!