A mágnes egészen pontosan 1920 tonnát nyom, annyit, mint négy Jumbo repülőgép. Magassága 16 méter, szélessége 17, hossza 13 méter. A közeli helyszínen gyártották, és külön erre a célra épített daruval helyezték el tíz óra alatt a földalatti kísérleti csarnokban úgy, hogy oldalt 20 centiméternyi távolság volt a falaktól (a műveletet megnézheti a fent elérhető videón).
A gigantikus mágnes a világ legnagyobb energiájú részecskegyorsítójának része, melyet idén helyeznek üzembe a részecskefizikai kutatóközpontban. A nagy hadron ütköztető (LHC) nevű gyorsítóban körülbelül 7 teravolt energiára gyorsítják fel a protonokat. Ez az energia 10-23 kg tömegnek, a proton nyugalmi tömege 7000-szeresének felel meg.
Nagyon érdekes jelenség lehet, hogy ebben a berendezésben elméletileg már születhetnek apró fekete lyukak, ám a modellek szerint csak akkor, ha a tér nem háromdimenziós, hanem több dimenziója van. Ha tehát az LHC detektorai fekete lyuk megjelenését észlelik, akkor joggal gondolhatjuk, hogy sokdimenziós a tér. A fizikusok szerint egyébként nem kell tartanunk az esetleg megjelenő parányi fekete lyukaktól. Nem kezdik el magukba olvasztani környezetük anyagát, hanem azonnal elpárolognak, rengeteg részecskét szétsugározva megszűnnek létezni. Megfigyelésük egy új fizika kezdetét jelentheti.