A Chandrayan-1 a szintén indiai készítésű PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) hordozórakétával startolt a Sriharikota-szigetről. A 45 méter magas hordozóeszköz starttömege 295 tonna, és még az 1990-es években fejlesztették ki. Először 1994-ben használták, amikor az IRS-P2 jelű műholdat állította pályára. Ezúttal a Chandrayan-1 volt a hasznos teher rajta, amely összesen 1304 kilogrammot, üzemanyag nélkül pedig közel 500 kilogrammot nyom. Tervezett élettartama két év, összköltsége 83 millió amerikai dollár. A szonda elsősorban indai fejlesztés, de az ESA, a NASA és a Bolgár Űrügynökség több műszerrel is közreműködik a programban - amiből szerény formában Magyarország is kiveszi a részét.
Az űreszköz feladata sztereófelvételek rögzítése, a Hold felszínének topográfiai térképezése, a kémiai összetétel vizsgálata, ezen belül elsősorban a sarkvidéki kráterek tanulmányozása, az ott esetleg előforduló vízjég azonosítása. Feladatai közé tartozik a nagy becsapódásos medencék összetételének térképezése, és ebből a felszín alatti térség ásvány- és kőzettani jellemzőinek megállapítása. Utóbbi vizsgálat fő területe a Délipólus-Aitken-medence, amelynek belső részén a köpeny anyaga a felszínre juthatott egy nagy becsapódás során.
A Chandrayan-1 90 kilogrammnyi műszerparkja az alábbi berendezésekből áll.
A szonda műszerei (ISRO)
A szonda kísérőnk körül poláris pályán, mintegy 100 kilométerrel a felszín felett fog keringeni. A küldetés technológiai célja, hogy India együttesen próbálja ki a hordozórakétáját, a Hold-szonda technikai kivitelezését, a megfigyelések tudományos feldolgozását, és az irányító-, valamint kommunikációs rendszert. A küldetés kezdeti lépésnek is tekinthető az indiai holdprogramban.
A Chandrayan-1 és hordozórakétája a starthely felé tart (AFP)
A tervek alapján a következő űreszköz, a Chandrayan-2 már egy leszállóegységet és azon egy rovert is vinne a Hold felszínére. Ez a program is jól mutatja, hogy a távol-keleti térségben kisebb versengés indult meg az űrtevékenységen belül a Hold kutatása tertületén.