Csütörtök, közép-európai idő szerint 20.04
A Mount Wilson Obszervatóriumot is fenyegető tűz enyhült. Bár a tűzoltók is hatékonyan dolgoztak, a tűzvész gyengülésében a csökkenő hőmérséklet és a párásabbá váló levegő is fontos szerepet játszott. A veszély nem múlt el, de a szakemberek már kezelhetőnek tekintik a helyzetet.
Korábbi információk
Az 1804-ben alapított Mount Wilson Obszervatóriumot is fenyegeti az a kaliforniai erdőtűz, amely jelenleg már közel 500 négyzetkilométeres területen tombol. A Los Angeles Times szeptember 3-i száma alapján a tűz ellen a felszínen oltással és erdősávok kivágásával védekeznek, a levegőből pedig helikopterek segítik a munkát. Ötödik napja megállás nélkül dolgoznak a tűzoltók. A füst napközben elhomályosítja az eget, éjszaka a holdfényben pedig narancssárgára festi a tájat, míg a hamutól szürkék a közeli fák.
Még nem dőlt el, megmarad-e a legendás obszervatórium
A csillagvizsgálót még nem érték el a lángok, de a tűz kis távolsága miatt már kiürítették az intézményt. A lángok egyébként nemrég a Jet Propulson Laboratoryt (JPL) is veszélyeztették, ahol sok űrszondát készítenek, illetve ahonnan azok működését koordinálják.
Kiürítették az obszervatóriumot
Időközben az obszervatórium webkamerája is beszűntette a működését - feltehetőleg a vezetékeit elérte a tűz.
A webkamera utolsó felvétele (Mount Wilson Observatory)
A nagy múltú csillagvizsgáló elsősorban arról ismert, hogy innen végezte Edwin Hubble híres megfigyeléseit, amelyek alapján kimutatta, hogy tágul a Világegyetem. Az 1742 méter magasan található obszervatórium leghíresebb műszere a 2,5 méter átmérőjű Hooker- és az 1,5 méteres Hale-távcső.
A tűz közvetlen közelből és az űrből a Mount Wilsonon
Ezen a két távcsövön és egyéb tudományos felszereléseken kívül veszélybe kerültek három mobiltelefonhálózat antennái, valamint egyéb rádió- és televízióműsorokat továbbító eszközök.
Ajánlat:
A lakosok fotói a kaliforniai tüzekről
A legújabb műholdképek Kaliforniáról