Június 22.
A Hayabusa-űrszonda sikeresen landolt mintagyűjtő kapszulája június 18-án megérkezett a japán Samagiharaban lévő mintakezelő központba. A programot vezető Junichiro Kawaguchi szerint a berendezés tökéletes állapotban van, a hőpajzs szinte újnak látszik, azaz jól vizsgázott a szonda légköri belépését lassító rendszer. A tervek alapján egy héten belül nyitják ki a mintatgyűjtőt, majd néhány hónapos, maximum féléves részletes elemzést követően lehet pontosan megállapítani, került-e minimális mennyiségű minta a kisbolygó felszínéről a kapszulába.
Korábbi információk
Új képek a kisbolygóról visszatért kapszuláról
Mint arról korábban beszámoltunk (lásd lent), vasárnap visszatért a Földhöz a japán Hayabusa-űrszonda, és mintagyűjtő kapszulája magyar idő szerint 16 óra körül landolt Dél-Ausztráliában. A képen a kapszula és az ejtőernyő látható (forrás: JAXA)
A kapszula sértetlenül ért földet, ami űrtörténeti esemény: még soha nem landolt a Földön egy kisbolygóról visszatért szerkezet (forrás: JAXA)
A kapszulát Japánba szállítják, és néhány héten belül felnyitják a belső részt is. Ekkor derül ki, sikerült-e mintát hozni a kisbolygó anyagából (forrás: JAXA)
Korábbi információk
Vasárnap visszatért a Földhöz a japán Hayabusa-űrszonda, és mintagyűjtő kapszulája magyar idő szerint 16 óra körül landolt Dél-Ausztráliában, a Woomera település melletti elzárt területen (Woomera Prohibited Area). Sikerült fogni a kapszula rádiójelét, és röviddel a landolás után az egyik keresőhelikpoter meg is találta a szerkezetet - írja a Spaceflightnow.com nevű űrkutatási hírportál a Hayabusa-program hivatalos Twitter oldalára hivatkozva.
Az űreszköz anyaegysége szétszakad és elég a Föld légkörében, a mintagyűjtő kapszula azonban folytatja útját a felszín felé, lásd a jobb oldali apró fényes pontot (forrás: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute/University of North Dakota). További képek itt. A kapszula útjának egy része ezen a videón is látható
Mint előzetes összeállításunkban olvashatták, a Hayabusa az Itokawa kisbolygót látogatta meg, és lehetséges, hogy landolása során sikerült mintát vennie annak anyagából. Egyelőre nem tudni, van-e valami a kapszulában, de a kapszula landolása mindenképpen történelmi esemény az űrkutatásban: ez az első eset, hogy egy ember alkotta szerkezet egy kisbolygóról tért vissza a Földre. A szakértők szerint bioveszély nincs (lásd korábbi anyagunkban).
Gyere haza! Látványos film a Hayabusa küldetéséről, japán hanggal, angol feliratokkal. 2010. június 13-án sikerült a visszatérés
A legújabb számítások alapján a Hayabusa 12,2 kilométer/másodperc sebességgel, az ausztráliai leszállóhelyhez viszonyított vízszintessel 12 fokos szöget bezáró útvonalon lépett be a légkörbe. A meteorként fellángoló kapszula a -6 magnitúdós fényességet is elérte. A karbonszálas hőpajzsnak körülbelül 5000 Celsius-fokot kellett kibírnia.
Illusztráció: mintegy 10 kilométeres magasságban a hővédő pajzs egy része levált, és kinyílt az űreszköz ejtőernyője (forrás: Akihiro Ikeshita/JAXA)
A Hayabusa fő egysége a tervek szerint szintén belépett a Föld légkörébe, és néhány kilométerrel követte a róla korábban (magyar idő szerint 13 óra körül) levált kapszulát. A fő egység aztán elégett a légköri súrlódástól. A japán irányítók utoljára 15.28-kor tudtak kapcsolatot teremteni a hányatott sorsú űreszközzel, amely hétéves küldetése során közel kétmilliárd kilométert tett meg, és kétszer is landolt az Itokawa kisbolygón.
A mintagyűjtő kapszulát a legkorábban kedden vagy szerdán szállítják Japánba, és egy speciális laboratóriumban nyitják fel, szigorú óvintézkedések közepette, néhány héten belül.
Végül két illusztráció a küldetésről. A felső képen a Hayabusa az Itokawa kisbolygóhoz közelít (az égitest képe a valós felvételek alapján készült); az alsó képen a mintavétel egyik pillanata látható, de egyelőre nem tudni, sikerült-e a művelet.