A European Society of Human Reproduction and Embriology (ESHRE) PGD-vel (preimplantációs genetikai diagnosztikával) foglakozó szervezetének elnöke, Gary Harton a Human Reproduction szakfolyóirat októberi számában tette közzé, hogy felfrissítik a társaság által 2005-ben kiadott PGD-vel kapcsolatos irányelveket. A módosításokat az új technikák gyors megjelenése, a jelenlegi módszerek rohamos fejlődése, és az eljárásokkal kapcsolatban szerzett tapasztalatok tették szükségessé.
Az első irányelv a PGD-központ szervezésére vonatkozik. Meghatározza többek közt, milyen alapvető követelményeknek kell megfelelnie egy IVF/PGD (mesterséges megtermékenyítéssel és preimplantációs genetikai diagnosztikával foglalkozó) központnak, illetve egy olyan intézetnek, ahol a más intézményekből beszállított ivarsejtek és embriók vizsgálatát végzik. Foglalkozik még a paciensek fölvételének feltételeivel, illetve a központ személyi állományának és akkreditációjának kérdéseivel.
A további három technikai iránymutató meghatározza a laboratóriumi előfeltételeket, a klinikai protokollokat és a diagnózis utáni követési ajánlásokat. Foglalkozik a génerősítésen, a fluoreszcens in situ hibridizáción (FISH) alapuló tesztekkel és a sarki test-/embróbiopsziával.
***
Preimplantációs genetikai diagnosztika (PGD) Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum laborjában már lehetőség van a preimplantációs genetikai diagnosztika (PGD) elvézésére. A PGD alkalmazása elsősorban olyan esetben indokolt, amikor a pár valamelyik (esetleg mindkét) tagjánál ismert genetikai rendellenesség fordul elő. Ezzel a vizsgálattal olyan súlyos betegségek is kiszűrhetők, mint például az örökletes vérzékenység (hemofilia A és B), az izomsorvadással járó Duchenne-féle izomdisztrófia, a törékeny X-szindróma vagy az X-kromoszómához köthető vízfejűség, de a számbeli kromoszóma-rendellenességek (például Down-kór) is felismerhetők. A vizsgálattal kapcsolatos további információkat a 224-5442-es telefonszámon, vagy a www.pgd-center.hu honlapon kaphat. |