Mint arról néhány napja beszámoltunk, az ATREX (Anomalous Transport Rocket Experiment) nevű program keretében öt rakétát indítottak az Egyesült Államok keleti partvidékéről a felsőlégkör vizsgálatára. A rakéták egy a környezetre nem ártalmas anyagot (trimetil-aluminium) bocsátottak ki, amely kiterjedt felhőkké terült szét.
Az egyes rakéták más-más magasságban lövellték ki magukból az anyagot, így az Atlanti-óceán felett 80 és 150 kilométeres magasságban öt felhő keletkezett. A felhők alakváltozásai alapján a magasan fújó szelek hatása vizsgálható.
A rakéták útvonala a felszínről (lent) felfelé haladva, egy hossszú expozíciós idejű felvételelen. Útjuk közel kétharmadánál vált le az első fokozatuk, az ekkor begyulladt második fokozat újabb fényes csíkokat mutat. A pálya legmagasabb ponján kilövellt szétterülő felhő mozgása legyezőszerű fehéres alakzatokként azonosítható. A jelenséget sok helyről figyelték meg, és számos látványos felvétel készült felhőkről. A rakéták útjuk végén trimetil-alumíniumot lövelltek ki, amely oxigén jelenlétében spontán égésre képes, így látványosan fényt bocsát ki
Az egyik rakéta által kibocsájtott anyagfelhő sajátos alakja, amelynek kanyarulatai a vizsgált felsőlégköri szelek hatására jöttek létre (NASA)