A két kutató azokért az úttörő kísérleti módszerekért kapta a díjat, amelyek lehetővé tették egyedi kvantumrendszerek (ionok, fotonok) megfigyelését és módosítását anélkül, hogy azok elvesztették volna kvantummechanikai természetüket. Haroche és Wineland ezzel új kísérleti területet nyitott a fizikában, demonstrálva, hogy egy egyedi kvantumrendszer annak elpusztítása nélkül is közvetlenül megfigyelhető.
Ezek az eredmények nyitották meg az utat a jövő számítógépei, a mostaniaknál sokkal gyorsabb és nagyobb teljesítményű kvantumszámítógépek előtt. A kísérletek az időmérés új alapjait is megteremtik, olyan órák ígéretével, amelyek sokkal pontosabbak lesznek a mai atomóráknál.
Részletes beszámolót kora délután közlünk a Techbázis rovatunkban.
David J. Wineland
David J. Wineland amerikai fizikus 1944-ben született, tanulmányait a Kalifornia Egyetemen (Berkeley) és a Harvardon végezte. Jelenleg a boulderi National Institute of Standards and Technology kutatója, és elsősorban kvantumoptikával foglalkozik. Az Amerikai Fizikai Társaság, valamint 1992 óta az Amerikai Tudományos Akadémia tagja, és számos fizikai kitüntetés birtokosa.
Serge Haroche
A szintén 68 éves francia fizikus, Serge Haroche a College de France professzora. A Francia, az Európai és az Amerikai Fizikai Társaság tagja, és több fizikai kutatói díjjal kitüntették már.
Korábban:
A 2012-es orvosi-élettani Nobel-díjat John B. Gurdon brit és Shinya Yamanaka japán kutatók kapták, felnőtt sejtek embrionális sejtekké való "visszaprogramozásáért" (részletesen lásd hétfői beszámolónkat).