A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNKoch Máté
12:25VívásMate Tamas Koch-Grabiel Lugo
HUNPupp Réka
12:25CselgáncsReka Pupp-Sosorbaram Lkhagvasuren
HUNAndrásfi Tibor
12:50VívásRuben Limardo-Tibor Andrasfi
HUNFucsovics Márton
13:30TeniszMarton Fucsovics-Rafael Nadal
HUNSiklósi Gergely
13:40VívásJakub Jurka-Gergely Siklosi
HUNPásztor Flóra
14:05VívásYun-Jia Zhang-Flora Pasztor
HUNMarozsán Fábián
15:00TeniszFabian Marozsan-Ugo Humbert
HUNHámori Luca
17:22ÖkölvívásGrainne Walsh-Ana Hamori
NyílNyíl
Vágólapra másolva!
A gepárd a leggyorsabb szárazföldi állat, de csúcssebességét ritkán használja. A zsákmány elejtésében azonban inkább rendkívüli gyorsulására és mozgékonyságára támaszkodik, állapították meg brit kutatók.
Vágólapra másolva!

Noha a gepárd csúcssebessége elérheti a 97 kilométer/órát, általában ennél jóval kisebb sebességgel követi és üldözi a zsákmányát, írja egy brit kutatócsoport a Nature legújabb számában.

A kutatók öt vadon élő gepárdot figyeltek meg Botswana északi részén Alan Wilson, a The Royal Veterinary College professzora vezetésével. Wilson és munkatársai különleges, napelemes,GPS-nyomkövetővel szerelt nyakörveket illesztettek az állatokra, amelyek pontos adatokat gyűjtöttek a nagymacskák helyéről, sebességéről, gyorsulásáról és lassulásáról.

A 17 hónapig tartó megfigyelés folyamán 367 futás adatait rögzítették. Ezek közül a leggyorsabb 93 kilométer/óra volt, amely messze meghaladja az agarak és a versenylovak csúcssebességét. A legtöbb üldözésnél azonban a gepárdok jóval szolidabb sebességet (átlagosan 50 kilométer/óra) tartottak, mondta Wilson.

Gepárd GPS-nyakörvvel Forrás: Structure & Motion Lab, RVC

Kiderült, hogy a vadászatnál jóval fontosabb a nagymacska gyorsulása és kiváló manőverező képessége. Az üldözés mindig egy gyorsulási szakasszal kezdődik, akár álló helyzetből, akár lassú tempójú kocogásból indít az állat. A vadászsebesség elérése után, a zsákmány elejtése előtt lassít és manőverezik a gepárd.

A gepárdok gyorsulása és fordulási sebessége eléri vagy meghaladja a leggyorsabb ismert sebességű szárazföldi állatokét. Annyira fürgék, hogy egyetlen szökelléssel akár 10,8 km/órával képesek növelni a sebességüket. A tartós gyorsuláshoz használt izomerő több mint négyszerese annak, amelyet a jamaikai futó, Usain Bolt kifejtett világrekorder 100 méteres síkfutása alkalmával.

A 367 üldözésből 94 esetben ejtette el a gepárd a zsákmányt, rendszerint impalát, ami nagyjából 26 százalékos sikert jelent. A kutatók azt is vizsgálták, milyen terepen vadászik a gepárd. Az üldözések majdnem fele nyílt, füves pusztákon, 28 százalékuk nagy fák között és 24 százalékuk sűrű növényzetű terepen zajlott. Noha a fák és a bokrok valószínűleg megkönnyítik a préda becserkészését, a kutatók nem találtak jelentős különbséget az üldözés sebességében és távolságában a különböző terepeken.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!