"Kimerültem. Egyszerűen döbbenetes, hogy végül ilyen eredményeket kaptam" - írta Obotaka közleményében, amelyben bocsánatot kért, hogy gondot okozott a Rikennek.
A laboratórium megpróbálta megismételni az elhíresült korábbi kísérletét, ám arra a következtetésre jutott, hogy a 31 éves kutatónő vezetésével létrehozott őssejtek valószínűleg sosem léteztek - hangzott el egy pénteki sajtótájékoztatón. Obotaka lemondását elfogadták.
Aizava Sinicsi, az eredmények megismétlésével foglalkozó Riken-kutatócsoport vezetője hozzátette: "Nem voltunk képesek őssejteket előállítani. Terveink szerint jövő év márciusáig folytattuk volna a munkát, ám mostani eredmények fényében úgy döntöttunk, befejezzük a próbálkozásokat".
Obotaka eredményeinek első publikációi után azért lett világhírű, mert azt a reményt keltette, hogy új és egyszerű módszerrel újra pluripotens őssejtté (STAP-sejtekké) programozhatók a felnőtt sejtek, így belőlük sokféle speciális sejtet lehet előállítani, melyekkel károsodott szövetek is pótolhatók.
A kísérlet eredményeinek hitelességét azonban megkérdőjelezték, emiatt a Riken visszavonta a befolyásos tudományos lapokban közzétett két tanulmányt.
A botrány árnyékot vetett az egyik legnagyobb presztízsű japán kutatóintézet hírnevére. Obotaka felettese több hónapos stressz és kimerültség után augusztusban felakasztotta magát.