Balkezes a kenguruk többsége ausztrál kutatók szerint

kenguru erszényes kicsinyét védte
Kicsinyét védte, kiütötte a drónt
Vágólapra másolva!
"Balkezes" a kenguruk többsége - fedezték fel ausztrál kutatók, akik ezzel megcáfolták azt a feltételezést, hogy a jobb- vagy balkezesség kizárólag az emberre lenne jellemző.
Vágólapra másolva!

A Tasmániai Egyetem kutatócsoportja megfigyelte azt, hogy a kenguruk és más erszényesek - az emberhez hasonlóan - szívesebben használják az egyik mellső végtagjukat, mint a másikat. Az emberrel ellentétben azonban ezek az állatok általában a bal "kezüket" kedvelik jobban.

Eddig úgy gondoltuk, hogy a jobb és bal kéz preferenciája az emberben és a főemlősökben fejlődött ki Thinkstock

Két éven át tanulmányozta a kengurukat Janeane Ingram PhD-hallgató, és észrevette, hogy túlnyomó többségük szívesebben használta a bal mellső végtagját. Kutatócsoportjának tanulmánya a Current Biology című szaklapban jelent meg.

Több fajt vizsgáltak meg

"A keleti szürke és vörös kenguruk igen erősen preferálták a bal mellső végtagjukat az összes megfigyelt tevékenység közben. A vörös nyakú wallabyk szintén szívesebben használták a bal mellső végtagjukat, amikor hátsó lábukon állva táplálkoztak vagy tisztogatták magukat" - mondta a kutató.

A "balkezesség" a hátsó lábukon álló erszényeseknél gyakoribb volt, mint a négy lábon állóknál.

Ingram világos és erős kapcsolatot fedezett fel a felegyenesedett tartás és a mellső végtag preferenciája között.

Csak a főemlősök jellemzőjének gondolták

A keleti szürke óriáskenguruknál is megfigyelték, hogy gyakrabban preferálják bal kezüket, mint a jobbat Forrás: Wikimedia Commons

Az agyi aszimmetriáról és az emlősök evolúciójáról szóló ismeretanyagot bővíti minden tanulmány, mely igazolja egy felegyenesedett faj jobb- vagy balkezességét - vélte Ingram. "Ugyan a tudományos közösségben uralkodó a nézet, amely szerint a jobb vagy bal kéz preferenciája az emberben és a főemlősökben fejlődött ki, tanulmányunk egyik méltatója rámutatott, hogy a lateralitás, vagyis az egyik oldali végtag gyakoribb használata nyilvánvaló a papagájnál, amikor általában ugyanazzal a végtagjával tartja az ételt, valamint a kutyánál, amikor pacsit ad" - hangsúlyozta a kutató.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!