Gigantikus égi gyűrűt fedeztek fel magyar csillagászok

gammakitörés
A Hubble űrteleszkóp mozaikja a WR 124 nevű WR csillagról és csillagködéről - ezek a csillagfajták lehetnek a hosszútávú GRB-kitörések "atyjai"
Vágólapra másolva!
Gigantikus égi gyűrűt, a világegyetem eddig észlelt legnagyobb szabályos alakzatát fedezték fel magyar csillagászok.
Vágólapra másolva!

Az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatóiból álló csoport eredményeit a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society fogadta el közlésre. A projekt az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) támogatásával valósult meg.

A tőlünk 7 milliárd fényévre levő GRB-k eloszlása az égbolton, a gyűrűt választva középpontul. Az égbolton történő tájékozódás megkönnyítésére a Tejút szalagját is feltüntették Forrás: MNRAS

Kilenc gammakitörés alkotja

Mint a Magyar Tudományos Akadémia honlapján olvasható, a gigantikus gyűrűt kilenc gammakitörés (GRB) alkotja. A GRB-k a természetben előforduló leghatalmasabb robbanások. Néhány másodperc alatt annyi energiát sugároznak ki, amennyi az őket befogadó galaxisok több százmilliárd csillagáéval vetekszik, és ennek következtében igen nagy távolságból is megfigyelhetőek.

Ez a távolság olyan hatalmas, hogy lehetőséget nyújt a világegyetemben az anyag nagy léptékű szerkezetének a feltérképezésére is.

Hetvenszer akkora, mint a telihold

A gyűrű átlagos átmérője az égbolton 36 fok, ami 70-szer múlja felül a teliholdét. Az alakzat tőlünk 7 milliárd fényévre van, ebben a távolságban a 36 fok szögátmérő mintegy 5 milliárd fényévnek felel meg. Annak a valószínűsége, hogy egy ilyen alakzat pusztán a véletlen szeszélyéből jöjjön létre, mindössze 1:500 000.

Egy művész illusztrációja egy gammakitörésről Forrás: PD-USGOV-NASA.

Meghaladja a kozmológiai elvvel összeegyeztethető méreteket

A kozmológiai elv szerint a világegyetem nagy skálán homogén és izotróp, azaz nincs benne kitüntetett irány és hely.

Napjainkban azonban több olyan alakzatot is felfedeztek, amelyek lényegesen meghaladják a kozmológiai elvvel még összeegyeztethető méretet (1,2 milliárd fényév). Az MTA CSFK, az ELTE és az NKE kutatói által észlelt hatalmas méretű GRB-gyűrű is csaknem ötször nagyobb ennél a méretnél.

A Hubble űrteleszkóp mozaikja a WR 124 nevű WR csillagról és csillagködéről - ezek a csillagfajták lehetnek a hosszú távú GRB-kitörések "atyjai" Forrás: NASA / Hubble

További kutatásokra van szükség

A gyűrű hatalmas méretét nehéz összeegyeztetni a világegyetemben megfigyelhető nagy léptékű struktúrák kialakulására vonatkozó jelenlegi elképzelésekkel. További kutatások kellenek annak eldöntéséhez, hogy a gyűrű léte megmagyarázható-e azoknak a folyamatoknak az alapján, amelyek eddigi ismeretek szerint szerepet játszanak a világegyetemben megfigyelhető struktúrák és azon belül a csillagok kialakulásában.

Harmadik típusú gammavillanások: magyar felfedezés a Swift űrtávcsővelhttp://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20100415-gammavillanasok-a-harmadik-tipust-azonositottak-magyar-felfedezes-a-swift-urtavcsovel.htmlMegfigyelték az eddigi legenergikusabb gammavillanásthttp://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20090223-gammavillanas-megfigyeltek-az-eddigi-legenergikusabb-robbanast.html
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!