Ne utáljuk ennyire a svábbogarakat!

sziszegő csótány
A madagaszkári sziszegő csótány nősténye - a japán állatkertben ezt a fajt is meg lehet majd simogatni
Vágólapra másolva!
A svábbogarak "rehabilitálásával" próbálkozott meg egy japán állatkert a Föld egyik legjobban utált rovarának szentelt kiállítással.
Vágólapra másolva!

A 4000 fajt számláló svábbogár az egyik legellenállóbb teremtmény: szinte mindenütt képes a túlélésre, a városlakók gyakran találkoznak vele a konyha vagy a fürdőszoba zugaiban, éjjel a járdán.

A csótányokkal gyakran találkozhatunk a konyha vagy fürdő zugaiban vagy éjjel a járdákon Fotó: Bielik István - Origo

Nagyon nem szeretjük őket

- mondta Tokujama Sunansi, a nyugat-japáni Jamagucsi állatkertjének szóvivője. Japánban a nagytestű, sötét vagy fénylő páncélzatú rovarok gyakran láthatók a meleg, nedves nyár idején.

Fontos szerepet játszanak a táplálékláncban

„Valójában azonban igen fontos szerepet játszik az élelmezési láncban" - mondta a szóvivő, aki elmagyarázta, hogy a svábbogarak elhullott állatok tetemeit és elpusztult növényeket esznek az erdőben. Elismerte viszont azt is, hogy egyes fajok kártékonyak, kórokozókat hordoznak és allergiát is előidézhetnek.

A madagaszkári sziszegő csótány nősténye - a japán állatkertben ezt a fajt is meg lehet majd simogatni Forrás: Wikimedia Commons

Svábbogárfuttatást is szerveznek

A kiállítás egyik érdekessége a svábbogárfuttatás, ahol a látogatók meggyőződhetnek a rovarok figyelemreméltó gyorsaságáról.

Az állatkertben meg lehet simogatni a madagaszkári sziszegő csótányt, amely hét centiméteresre is megnőhet

, repülni nem tud, de sajátos sziszegő hangot bocsát ki. A kiállításon, amelyet az állatkert látogatónak 70-80 százaléka megtekint, 15 faj 200 egyedét mutatják be.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!