Alig fél éve, hogy létezik, pár hónap múlva valószínűleg már újra tenger nyeli el azt a vulkanikus szigetet,
amelyet a Hunga Tonga-Hunga Haʻapai vulkán kitörése hozott létre
– eddig senki nem vállalkozott arra a vakmerő feladatra, hogy több napot eltöltsön a kietlen területen.
Ian Agus Stuart egy magukat önkéntes száműzötteknek nevező utazási iroda segítségével jutott ki a Tonga-szigetcsoporthoz tartozó területre – valószínűleg a világon elsőként töltött el itt több napot. A rendkívül aktív Tonga-Kermadec vulkáni sávhoz tartozó Hunga Tonga-Hunga Haʻapai egy víz alatti tűzhányó, kalderájának két, nyugati és északi széle ér csupán a tenger szintje fölé.
A kaldera két felszíni része (a Hunga Tonga és a Hunga Haʻapai) szigetek mellett a 2014. decemberi vulkánkitörés létrehozott egy újabb földnyalábot, amely azonban ingatagsága és összeomlásra való hajlama miatt rendkívül veszélyes.
Az 1 kilométer hosszú, 2 kilométer széles sziget valószínűleg pár hónap múlva az óceánban végzi, ezért kifejezetten vakmerő vállalkozás 11 napot eltölteni a felszínén, ráadásul mindenféle modern segédeszköz nélkül.
A 65 éves Ian Agus Stuart itt tartózkodása alatt leginkább halakat, sirálytojásokat és polipot evett.
A sziget olyan, mintha holdbéli táj volna, nincs rajta semmiféle növényzet”
– osztotta meg élményeit a Docastaway utazási irodával.
„Találtam egy barlangot, amiben meghúzhattam magam, itt maradtam, amíg a tenger el nem érte. A sziget napról napra egyre jobban süllyed.”
A kaland nem volt veszélyektől mentes:
Ian Stuart alatt egyszer beomlott a föld, és egy nagyobb hullám a tengerbe sodorta.
A tűzrakás sem volt egyszerű, mivel nincs növényzet a szigeten. Csak néhány apró ágat találtam, amit a víz mosott partra.
- mondta el a vakmerő utazó.
Ian Stuart expedíciójával valószínűleg egy nagyon szűk körű társaság tagja lett – a szigeten ugyanis alig járt ember az elmúlt néhány hónap során, a vállalkozó kedvűek pedig már nem sokáig látogathatják meg a kietlen, holdbéli tájat. Matt Watson, a Bristoli Egyetem kutatója a BBC Newsnak elmondta, hogy a szigetnek nincs sok ideje hátra: vulkanikus eredetének köszönhetően a hullámverés és a tengeri áramlatok kifejezetten hamar koptatni kezdik a felszínét.