A polipok általában meglehetősen magányos állatok, éppen ezért meglepő, hogy a nyugat-ausztráliai Jervis-öbölben meglehetősen sok egyed él közel egymáshoz. Peter Godfrey-Smith, a New York-i City University tengerbiológusa évek óta tanulmányozza a helyi polipokat, pontosabban az Octopus tetricus fajt, és különös viselkedésmintát tapasztalt a kolóniájukban.
„Egy meghatározott csoport nagyobb koncentrációban él itt, mint szokott, úgy gondoljuk, hogy ez a helyszín néhány speciális jellegzetességének köszönhető” – mondta el Godfrey-Smith az NPR-nek. – „Előbb-utóbb kicsit alkalmazkodniuk kellett, hozzá kellett szokniuk az egymás közötti interakcióhoz, amely több, mint amennyivel egy polipnak általában meg kell birkóznia.”
A polipok viselkedésében több furcsaságot is megfigyeltek: az egyik az, hogy veszekednek egymással,
ezt a párharcot a kutatók egyenesen bokszolásnak nevezik.
Ezt leginkább azért vetik be az agresszív állatok, hogy megvédjék saját, szokatlanul kicsi területüket fajtársaiktól.
Ennél is furcsább azonban az, hogy úgy tűnik, a polipok veszekedés közben különböző eszközöket,
például kagylóhéjakat vagy hínárdarabokat vagdosnak egymáshoz.
Godfrey-Smith azt mondja, lehet más magyarázat is, de a legvalószínűbb, hogy kezdetleges eszközhasználatról van szó – ami elég nagy felfedezés lenne, hiszen csak nagyon kevés állatot ismerünk, amely képes tudatosan fegyverként használni a környezetében fellelhető eszközöket.
Godfrey-Smith és az Alaska Pacific University-tól érkezett kollégája, David Scheel mindaddig nem akarja nagydobra verni a felfedezést, amíg nem biztosak benne, hogy valóban eszközhasználatról lehet szó. Az ilyesfajta viselkedés azonban nem ritka a polipoknál: tudjuk, hogy előszeretettel hordoznak magukkal nagyobb kagylóhéjakat, és volt már olyan példány is, amely víz alatt készített fotókat.