A New Horizons űrszonda fantasztikusan részletes közelképei nyomán jelentősen bővültek a Plútóról alkotott ismereteink. Tudjuk például, hogy a felszínét zömmel jeges síkságok és hegyek uralják.
Noha a törpebolygó barátságtalan fagyos külseje arra utal, hogy igen csekély a valószínűsége annak, hogy élet létezhetne a felszínen, más a helyzet a felszín alatt rejtőző világgal.
Brian Cox, brit fizikus szerint a Plútó külső kérge alatt meghúzódó, felszín alatti óceánok sokkal kedvezőbb körülményeket nyújthatnak az élet számára.
A New Horizons űrszonda adataiból arra következtethetünk, hogy a Plútó felszíne alatt óceánok bújnak meg.
Ez azt jelenti, hogy – ha a földi életről alkotott elképzelésünk kicsit is helyes – ebben lehetnek élőlények” – mondta Cox a The Times magazinnak.
A Plútó mellett elrepülő New Horizons által gyűjtött sok geográfiai adat meglepte a kutatókat.
Így például a folyó jég, valamint az akár 3500 méter magas jéghegyek felfedezése is.
„E hegyek alapját minden bizonnyal úgynevezett vízjég alkotja” – mondta Alan Stern, a New Horizons küldetés vezető elemzője, nem sokkal az után, hogy a szonda elrepült a törpebolygó mellett. „Először látunk vízjeget a Plútón. Egész biztosak lehetünk abban, hogy rendkívüli bőségben fordul elő víz az égitesten.”
A NASA még most is folyamatosan kapja az adatokat a szondáról, és a kutatók eddig az összegyűjtött anyagoknak
csak nagyjából 5 százalékát látták,
így még sok minden kiderülhet a Plútóról. Ebben a pillanatban azonban lehetetlen megmondani, hogy az új adatok között lesz-e olyan, ami eleget árul el a törpebolygó vizes környezetéről ahhoz, hogy alátámassza Cox feltevését.
És noha nagyon elképzelhető, hogy létezhet élet a láthatatlan vizes környezetben a Plútó külső felszíne alatt,
ezek valószínűleg rendkívül egyszerű életformák, amilyenek az egysejtű élőlények,
mondta Cox.
„A tudomány jelenlegi álláspontja szerint a komplex élet valószínűleg ritka” – fejtegette Cox a The Timesnak. „Mi fizikailag jelentéktelenek vagyunk, de talán mégis nagyon értékesek.”