Ősz eleje van. A madárvonulás látványosan zajlik, a molnár fecskék (Delichon urbica)) hatalmas csapatokban gyülekeznek a villanydrótokon, a vizes élőhelyeken pedig sokfelé láthatók a füsti fecskéket (Hirundo rustica), amint éjszakázni a nádasokba húzódnak. A fehér gólyák (Ciconia ciconia) nagy része is megkezdte vándorútját.
A madárvonulás kutatása izgalmas kérdés, a mai napig derülnek ki korábban ismeretlen tények.
Ami a madárvonulást illeti, talán a fehér gólyákét övezi a legnagyobb érdeklődés: egyrészt kedves madaraink,
másrészt 2012 óta csaknem ötven példányt GPS-GSM-jeladóval láttak el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei,
hogy vonulásukról és telelőterületeikről információval szolgáljanak, – műholdon keresztül.
Egyébként ezen a téren még nemzetközi hírnévre is szert tett a Ménes nevű fehér gólya:
Egyiptomban 2013 szeptemberében a jeladója miatt kémnek vélték és befogták a hatóságok.
Miután sikerült tisztázni, hogy mi is a hátára szerelt eszköz, szabadon bocsátották egy Asszuántól délre eső, természetvédelmi oltalom alatt álló szigeten. Nem sokkal később azonban lelőtték, majd megették. Még szerencse, hogy egyiptomi természetvédők közreműködésével legalább a jeladóját sikerült visszaszerezniük az MME munkatársainak…
Maga a madárvonulás nyár közepe táján már megkezdődik. A legkorábban induló fajok közé tartozik a kakukk (Cuculus canorus), mert fészekparazitaként nincs gondja arra, hogy a fiókáit fel is nevelje. A fiatal példányok persze akár szeptemberig is a Kárpát-medencében időzhetnek.
Ugyancsak a korai elvonulók közé tartozik a sárgarigó (Oriolus oriolus) és a sarlós fecske (Apus apus) is.
Mindkét faj későn, általában május első napjaiban érkezik Magyarországra.
A sárgarigók legfeljebb négy hónapot töltenek itt, a sarlós fecskék még annyit sem.
Az Európában fészkelő vonuló madarak közül
a kisebb testűek általában egyetlen nekirugaszkodásra átrepülik a Földközi-tengert,
a nagyobbak azonban, közöttük a fehér gólyák is, nem vállalkoznak ilyen veszélyes útra: jellemzően Gibraltár, illetve Anatólia felé kerülnek, nem merészkednek a nyílt tenger fölé.
Az Európa keleti részén fészkelő madarak a kutatások szerint a Boszporuszon keresztül vezető utat választják, a Márvány- és a Fekete-tenger partvidékén gyülekeznek már augusztus elejétől. A németországi Wesel folyótól nyugatra költő fehér gólyák a Gibraltári-szoros felett hagyják el Európát. A Boszporusz-szoros felett vezető utat választó fehér gólyák előbb keresztezik Anatóliát, majd a Közel-Kelet földközi-tengeri partvidékét követve érik el, többnyire a Sínai-félszigeten keresztül, a Nílus-völgyét. Itt a folyót követve Kelet-Afrikán át a kontinens déli csücskéig is eljuthatnak, de a jeladóknak köszönhetően korábban ismeretlen telelőterületeket is megismertek a kutatók.
Az MME szakemberei 2012 óta több projektben, – az egyik közös magyar-szlovák kutatási program, – eddig mintegy ötven fehér gólyát láttak el jeladóval. Közülük tizenhárom magyar és három szlovákiai pédány követhető nyomon online, ahol a madár neve, majd a térkép kiválasztásával található meg az útvonal.
Papp Ferenc, az MME programkoordinátora az Origó kérdésére elmondta, hogy a madarak vonulási útvonalai részben már ismertek voltak korábban is, viszont jeladóknak köszönhetően az elmúlt két évben bebizonyosodott: a madarak jelentős része a telet a Száhel-övezetben, a Csád-tó vidékén tölti.
Itt találkoznak a Wesel folyótól nyugatra fészkelő fajtársaikkal is. Ők érkeznek Gibraltáron keresztül a Száhel-övezetbe.
Ugyanakkor számos madár eljut a kontinens déli részére is, erről már 1909 óta tudunk.
„Az első magyar gyűrűs fehér gólyát 1909-ben lőtték le Dél-Afrikában. Ezt a madarat Erdélyben, a Háromszék vármegyei Hídvégen jelölték – mondta Papp Ferenc. – Az esetről a madár elejtője hirdetést adott fel a Times című lapban, amelyre Herman Ottó válaszolt. Ezután 1917-ig 34 magyar gyűrűs példány került meg Dél-Afrikában, de ezek egy részét nem a mai határokon belül jelölték.” Hozzátette: a gyűrűzés adatai szerint az elmúlt 98 évben már csak 16 madár előfordulása bizonyosodott be Dél-Afrikában, de az elmúlt két télen a GPS-jeladóval ellátott fehér gólyák közül is több példány eljutott ide.
A távolság légvonalban is mintegy 9000 kilométer, de a vándorok ennél sokkal hosszabb utat tesznek meg, kitérőket téve például táplálékszerzés céljából.
Ezekkel együtt akár húszezer kilométert is repülhetnek a jeladók megküldött koordinátái szerint.
A Száhel-övezetben telelő madarak, – miután a Nílus-völgyét elhagyták, – nagy részt Csádban és Szudánban időznek, de tesznek kitérőket Niger, Nigéria, Kamerun, Dél-Szudán és a Közép-afriai Köztársaság területére is.
A Dél-Afrikáig vándorló példányok Tanzánia, Kenya, Uganda, Malawi, Botswana, Mozambik, Zimbabwe, Lesotho területét érintik. Papp Ferenc elmondta:
a legtöbb, 11 ezer adattal eddig egy Zagyva nevű madár szolgált.
Róla 2014 júniusa óta nem tudni semmit, utoljára Port Said mellett működött a jeladója. A hagyományos lábgyűrűzés során ezer megjelölt madár közül legfeljebb egy kerül meg.
Rendszeresen előfordul az is, hogy fehér gólyák emberi segítség nélkül áttelelnek Magyarországon. Ez ma már Spanyolországban tömeges, az öreg madarak nem vándorolnak, hanem a szeméttelepeken töltik a telet. A spanyol tél persze nem hasonlítható a hazaihoz, hiszen ott biztosan végig fagymentes az időjárás. Az emberek táplálkozási szokásai is mások, emiatt több a hulladékba kerülő, de a gólyák számára még hasznosítható élelem.
Érdekes viszont, hogy a fiatal spanyolországi gólyák útrakelnek a telelőhelyek felé.
Az MME adatai szerint az elmúlt tíz évben megfigyelhető az áttelelő fehér gólyák létszámának gyarapodása,
a rekord 28 példány volt, 2013–14 telén. A hazai példák közül két madárról bővebben is állnak rendelkezésre adatok: a Fülöp nevű példány a Bodrogzug vidékén tanyázik, Spanyolországból került Magyarországra, de – amint azt Papp Ferenc kifejtette – nem tudni, milyen útvonalon.
A madár télidőben a kémények mellett éjszakázik, mert ott melegebb van és a tokaji regionális hulladéklerakón szerzi táplálékát. Január a nevét is onnan kapta, hogy 2014 januárjában jelezték felbukkanását az MME-nek, Szécsény mellől. Sem akkor, sem 2014–15 telén nem vonult el Magyarországról.
A leghidegebb időszakban az Ipoly-völgyben, egy marhakarám közelében táplálkozott.
A jószág ugyanis felzavarta maga körül a takarmányát dézsmáló egereket és pockokat, amelyek fő táplálékul szolgáltak ez idő tájt a telelő Januárnak.
Papp Ferenc kifejtette: feltételezhető, hogy a madárnak valamilyen sérülés, vagy születési rendellenesség miatt légzsákproblémái vannak, mert soha nem emelkedik 15–20 méternél nagyobb magasságba, így a vonuláshoz feltétlenül szükséges termikeket sem tudja kihasználni. Utóbbi azt jelenti: a vonuló madarak a tengerpartokon a felszálló légáramlatokkal felköröznek a magasba, majd egyetlen szárnycsapás nélkül kilométereket siklanak úticéljuk felé.
Ezzel takarékoskodnak az energiájukkal, mert a vándorút során bármikor adódhatnak váratlan helyzetek, amikor „izomból” kell repülniük. Feltételezhető tehát, Január nem jószántából nem vonul el, ettől függetlenül tavaly három, idén négy fiókát felnevelt.
A madarakra számos veszély leselkedik útjuk során. Ragadozóik csak természetes állományszabályozói és egészségőri szerepüket gyakorolják, az igazi gond az emberi tevékenység:
a Közel-Keleten főleg „sportból”, Afrikában fogyasztás céljából lövik a vonuló fajokat.
Emellett minden elképzelhető módszerrel, a lépes vesszőtől a hálóig, csapdázzák is őket. Utóbbiak persze inkább a kis testű fajokat érinti, s e problémakörtől egyes uniós tagállamok sem mentesek, főleg Olaszország, Ciprus és Málta.
Emellett a nagy testű madarakat esetében sok gondot okoznak a villanyvezetékek: gyakran éri a szárnyasokat áramütés – Magyarországon évente százas nagyságrendben pusztulnak el gólyák emiatt.
Az is előfordul, hogy rossz látási viszonyok között nekirepülnek a légvezetékeknek.
A telelőterületeken végbemenő kedvezőtlen változások, – rovarirtóval való permetezés, bármilyen okból bekövetkező táplálékhiány – tovább gyarapítják a vándorokra leselkedő veszélyforrásokat.
(Az összeállítást Fragaó Zoltán készítette)